Według raportu przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, a przenalizowanego przez serwis rankomat.pl, Polska zajmuje 20. miejsce w Europie i 57 miejsce na świecie pod względem jakości infrastruktury drogowej. Wyprzedzają nas kraje takie jak: Holandia, Austria czy Portugalia.
Choć w porównaniu z poprzednimi latami nawierzchnie polskich dróg są w dużo lepszym stanie, mamy jeszcze sporo pracy do wykonania. Jak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego za 2019, który poruszył między innymi temat jakości infrastruktury drogowej na świecie, na 27 państw europejskich Polska znalazła się na miejscu 20. Niżej zaklasyfikowane zostały Węgry, Słowacja, Czechy, Łotwa, Bułgaria, Malta i Rumunia.
Światowe Forum Ekonomiczne przyznało Polsce otrzymała ocenę 4,31 w skali 1-7 (im wyższa ocena, tym szerzej rozwinięta infrastruktura) i umieściło ją na 57 miejscu na świecie (na 141 państw). Pierwsze miejsca na liście zajęły: Singapur (6,45),Holandia (6,43) i Szwajcaria (6,28). Ostatnie natomiast przypadły takim państwom jak: Czad (1,94),Mauretania (2,03) i Madagaskar (2,04).
Źródło: rankomat.pl
Jest to stan rzeczy podobny do opisywanego w 2018 roku przez GDDKiA w ostatnim raporcie dotyczącym stanu polskich dróg. Według ówczesnego badania prawie 37 proc. dróg w Polsce znajdowało się w stanie niezadowalającym lub złym.
Choć aby dorównać liderom rankingu potrzebne są kolejne modernizacje, to eksperci z portalu rankomat.pl w swojej analizie raportu wykazali, że stan Polskich dróg polepsza się z każdym rokiem. W 2001 roku tylko niecałe 30 proc. nawierzchni drogowej w naszym kraju oceniano pozytywnie, czyli o połowę mniej niż obecnie.
Eksperci z rankomat.pl zaznaczyli też, że roczne policyjne statystyki wskazują na zły stan dróg jako jedną z przyczyn kolizji i wypadków drogowych. W ubiegłym roku odnotowano 9963 takie zdarzenia. „Biorąc pod uwagę długość sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA i koncesjonariuszy (ok. 18133 km),można przyjąć, że do wypadku lub kolizji z powodu złej nawierzchni drogi dochodzi średnio co 2 kilometry” – czytamy w opracowaniu portalu rankomat.pl