Długość wszystkich autostrad w krajach Unii Europejskiej i Strefy Shengen wynosi ponad 82 tys. km. Na pierwszym miejscu pod względem długości tych tras jest Hiszpania z wynikiem ponad 17 tys. km. Polska w tym rankingu plasuje się na 12 miejscu.
Największe sieci w największych krajach
Na podium, pod względem najdłuższych autostrad, plasują się kolejno Hiszpania (17,100 tys. km), Niemcy (15,306 tys. km) oraz Francja (11,612 tys. km). Polska w tym zestawieniu znajduje się na 12 miejscu, z wynikiem 1,639 tys. km, m.in. za takimi krajami jak: Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Portugalia czy Grecja.
W ogólności długość wszystkich autostrad w krajach UE i Stref Shengen wynosi 82,401 tys. km. Jest to prawie czterokrotność długości Muru Chińskiego, i ponad dwa razy więcej niż długość równika.
Prym, pod względem najdłuższej sieci tuneli w Europie, która połączona jest bezpośrednio z siecią autostrad, znajduje się w Szwajcarii. Ze względu na bardzo trudne ukształtowanie terenu, Szwajcarzy mają do dyspozycji aż 372 tunele, których łączna długość wynosi 421 km.
Polska w czołówce prędkości
Polska jest krajem, który posiada jeden z najwyższych limitów prędkości na autostradach. Na pierwszym miejscu są oczywiście Niemcy, którzy na drogach najwyższej klasy nie musza w ogóle martwić się o szybkość jazdy. Na kolejnych miejscach jest Polska i Bułgaria (140 km/h), Holandia, Grecja, Austria, Czechy, Chorwacja, Dania, Włochy, Rumunia, Węgry, Słowenia oraz Słowacja (130 km/h).
W niektórych państwach limity prędkości na autostradach zmieniają się w zależności od aktualnych warunków pogodowych. We Francji w przypadku deszczu lub mokrej nawierzchni należy zwolnić do 100 km/h. Natomiast gdy widoczność spada do 50 m, na liczniku powinniśmy mieć maksymalnie 50 km/h.
Trochę inaczej jest na Litwie. Tam, ograniczenie prędkości zależy od trwającej pory roku. I tak, od 1 kwietnia do 31 października kierowcy samochodów osobowych mogą poruszać się po autostradach z prędkością do 130 km/h. Z kolei od 1 listopada do 31 marca, prędkość ta wynosi 110 km/h.
Gdzie za darmo?
W części z europejskich krajów za przejazd autem osobowym po autostradach naliczane są opłaty. W Bułgarii, Austrii, Portugalii, Czechach, Węgrach, Słowenii, Słowacji, Szwajcarii oraz Rumunii obowiązują winiety. W innych krajach można przeliczyć opłatę na 100 km drogi. Są to: Polska (ok. 24 zł), Grecja (ok. 6 euro), Chorwacja (ok. 50,7 kun chorwackich), Francja (ok. 8 euro), Portugalia (ok. 8 euro), Włochy (ok. 9 euro), Irlandia (ok. 9 euro) oraz Hiszpania (ok. 9,5 euro).
Z kolei w takich krajach jak: Niemcy, Holandia, Norwegia, Belgia, Dania, Szwecja, Luksemburg, Litwa, Finlandia, Wielka Brytania i Cypr, po autostradach można jeździć za darmo.
Dane oraz infografiki pochodzą z
Oponeo.pl.