Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi krajowej nr 63 na odcinku Wincenta – Kolno oraz budowy zachodniej obwodnicy Kolna, która połączy rzeczoną drogę krajową z drogą wojewódzką nr 647.
Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” w czerwcu, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził program inwestycji, polegający na rozbudowie drogi krajowej nr 63 na niespełna 6-kilometrowym odcinku Wincenta – Kolno wraz z budową 2-kilometrowego obejścia Kolna od strony zachodniej. Jest to odcinek na pograniczu z województwem warmińsko-mazurskim. Inwestycja będzie miała duże znaczenie nie tylko dla 10-tysięcznego miasta powiatowego, jakim jest Kolno, ale również kierowcy zmierzający z centrum kraju na Mazury. Rzeczona droga krajowa łączy bowiem m.in. znajdującą się w przebiegu drogi ekspresowej S61 Łomżę z takimi miastami, jak Pisz, Orzysz, Giżycko, czy Węgorzewo.
Dlatego wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta nie tylko wpłynie na komfort życia w lokalnej społeczności, ale także istotne skrócenie czasów przejazdu i poprawę płynności ruchu. Co istotne, planowany nowy odcinek drogi krajowej nr 63 zostanie połączony z realizowanym nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej nr 647, która także stanowić będzie część obwodnicy Kolna. – Inwestycje drogowe w Kolnie to doskonały przykład dobrej współpracy rządu i samorządu terytorialnego – komentował minister Adamczyk. W ramach projektu planowane są nie tylko podwyższenie parametrów istniejącego odcinka i budowa obwodnicy, ale także przebudowa i budowa skrzyżowań, systemu odwodnienia, sygnalizacji świetlnej, zatok autobusowych, czy chodników i dróg rowerowych.
Głównym kryterium oceny ofert w przetargu będzie cena. Z tego tytułu potencjalni wykonawcy dokumentacji projektowej będą mogli uzyskać do 60% punktów. Przewidziano także kryteria pozacenowe o charakterze jakościowym. Za doświadczenie projektanta będzie można uzyskać do 20% punktów. Pozostałe kryteria o nazwie “zespół środowiskowy” i “zespół geologiczny” umożliwią uzyskanie maksymalnie po 10% punktów. Oferty można składać do 20 września bieżącego roku do godziny 10:50. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej, czyli tzw. STEŚ-R, otworzy drogę do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji.
Warto dodać, że inwestycja drogowa w powiecie kolneńskim może mieć również istotne znaczenie w kontekście mobilności wojskowej. Rząd planuje bowiem militaryzację województwie podlaskiego, w którym znajdzie się większość nowych jednostek w ramach formowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów. Jedną z nich jest batalion zmotoryzowany dyslokowany właśnie w Kolnie, którego formowanie w dniu 15 lipca bieżącego ogłosił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W przebiegu drogi krajowej nr 63 jednostki wojskowe już dziś funkcjonują w Orzyszu, Giżycku i Węgorzewie – w ramach istniejącej 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.