Droga wojewódzka nr 895 na odcinku Uherce Mineralne – Orelec doczeka się modernizacji. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na rozbudowę drogi na 5-kilometrowym odcinku z prawem opcji dotyczącym prac na kolejnym kilometrze.
Licząca blisko 16,5 kilometra droga wojewódzka nr 895 łączy Uherce Mineralne i Myczków w Bieszczadach, zapewniając połączenie drogi krajowej nr 84 oraz drogi wojewódzkiej nr 894. Trasa przebiega przez Solinę, przekraczając San mostem w pobliżu słynnej zapory. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na rozbudowę w systemie “projektuj i buduj” blisko 5-kilometrowego odcinka trasy z Uherzec Mineralnych do Orelca. Przewidziano również prawo opcji, które dotyczy rozbudowy kolejnego niespełna kilometra za Orelcem. Dodać należy, że we wrześniu ubiegłego roku zakończyła się modernizacja trasy na odcinku Solina – Myczków.
Odcinek objęty zamówieniem podstawowym. Źródło: OpenStreetMapDo zadań wykonawcy w części projektowej będzie należało opracowanie dokumentacji projektowej (w szczególności projektów budowlanego, technicznego i wykonawczego) wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Część budowlana obejmuje wykonanie wszystkich robót budowlanych w ramach zakresu zamówienia na podstawie dokumentacji projektowej po jej uprzednim zatwierdzeniu przez zamawiającego. Wykonawca będzie również odpowiedzialny za prace przygotowawcze.
Po realizacji prac parametry geometryczne i techniczne odcinka zostaną doprowadzone do standardu właściwego drodze klasy Z. Oprócz nowej jezdni powstaną chodniki, drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe i zatoki autobusowe. Przebudowane zostaną system odwodnienia drogi, zjazdy, czy skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Przewidziano także budowę konstrukcji oporowych, które zabezpieczą osuwiska, jak również zabezpieczenie brzegów i koryt cieków wodnych. Na całym rozbudowywanym odcinku powstanie kanał technologiczny. Planowana jest także modernizacja sieci i ewentualnie zabudowa urządzeń ochrony środowiska, jeżeli taka konieczność wyniknie z decyzji środowiskowej.
Realizacja inwestycji będzie współfinansowana przez państwo w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Oferty w przetargu będzie można składać do dnia 31 stycznia bieżącego roku do godziny Głównym kryterium oceny ofert w przetargu będzie cena – z tego tytułu potencjalni wykonawcy będą mogli uzyskać do 60% punktów, przy czym 50% punktów za wycenę realizacji zamówienia podstawowego oraz 10% punktów za wycenę realizacji prawa opcji. Zamawiający weźmie również pod uwagę okres gwarancji i rękojmi. Minimalny wymagany okres wynosi 5 lat i w przypadku zaoferowania takowego oferent nie uzyska żadnych dodatkowych punktów. 20% punktów będzie można uzyskać za wydłużenie tego okresu o rok, natomiast 40% punktów zostanie przyznanych w przypadku zaoferowania wydłużenia okresu gwarancji i rękojmi do 7 lat.