Arek Kowalczyk
Jak informuje biuro prasowe Sejmu, w czasie debaty przedstawione zostały dostępne instrumenty wsparcia dla inwestorów zagranicznych w Polsce, możliwości finansowania inwestycji m.in. w projekty energetyczne oraz infrastrukturalne, a także możliwości inwestycyjne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Rozmowy dotyczyły także kontynuacji w naszym w kraju spotkań uczestników rynków kapitałowych z Polski i Chin. - Z zadowoleniem chciałabym ogłosić, że wraz z chińskimi partnerami zainicjowaliśmy projekt Forum Inwestycyjno-Kapitałowego, które planujemy zorganizować w Warszawie, z udziałem uczestników rynków finansowych Chin, Polski oraz Regionu Europy Środkowej – powiedziała Ewa Kopacz. Jak zauważyła marszałek Sejmu, spotkania z przedstawicielami chińskiego sektora finansowego i kapitałowego, w których do tej pory uczestniczyła polska delegacja, były m.in. okazją do omówienia możliwości zacieśnienia współpracy między instytucjami nadzoru finansowego obu krajów. Marszałek Kopacz z zadowoleniem przyjęła gotowość do jak najszybszego podpisania porozumienia między China Securities Regulatory Commission (odpowiednikiem polskiego regulatora i nadzorcy rynku kapitałowego) a Komisją Nadzoru Finansowego. Porozumienie tych dwóch instytucji jest kluczowe dla obecności chińskich spółek na GPW i polskich spółek na giełdzie w Szanghaju, a także dla wzajemnych inwestycji portfelowych.
Ważnym tematem spotkań gospodarczych była problematyka gazu łupkowego, z którą chińskie władze wiążą duże nadzieje. Korzyści wynikające z wydobycia gazu z łupków mają być osiągnięte dzięki pełnemu wsparciu władz chińskich dla rozwoju tego sektora oraz promowaniu współpracy międzynarodowej, co powinno ułatwić wymianę doświadczeń. - Cieszy mnie, że już w lipcu dojdzie do wizyty w Polsce ekspertów z największych chińskich firm energetycznych. Będzie to okazją do eksperckiej debaty w zakresie rozwoju technologii wydobycia tego surowca, razem z przedstawicielami naszych firm wydobywczych i ośrodków naukowo badawczych – powiedziała Marszałek Kopacz.
Rozmowy przedstawicieli firm z obu krajów to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy inwestycyjnej między Polską i Chinami, po podniesieniu relacji dwustronnych do poziomu partnerstwa strategicznego w czasie wizyty w Chinach prezydenta Bronisława Komorowskiego 2011 r. oraz zorganizowaniu w Warszawie w kwietniu 2012 r. forum gospodarczego Polska – Europa Środkowa – Chiny z udziałem szefa chińskiego rządu Wen Jiabao.
Chiny późno dołączyły do międzynarodowego systemu gospodarczego, np. dopiero w 2001 r. zostały członkiem Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO), i obecnie intensywnie starają się wykorzystać swój potencjał gospodarczy inwestując w różnych częściach globu. Jednocześnie Państwo Środka jest uznawane za atrakcyjnego partnera inwestycyjnego ze względu na największe rezerwy dewizowych na świecie, których wartość wynosi 3549 mld USD. Chiny poszukują bezpiecznych aktywów w Europie, dlatego Polska jest potencjalnie atrakcyjnym partnerem do współpracy inwestycyjnej. Jak dotąd chińskie inwestycje w naszym kraju plasują się daleko za inwestycjami z Europy i Stanów Zjednoczonych. Według danych Narodowego Banku Polskiego napływ chińskich inwestycji bezpośrednich do Polski w 2011 r. wyniósł 96,9 mln USD, a skumulowane inwestycje z Państwa Środka w Polsce na koniec 2011 r. wyniosły 389,9 mln USD.
Dotychczas chińskie inwestycje w Polsce były lokowane głównie w elektronice, przemyśle elektromaszynowym, dystrybucji produktów oraz w sektorze IT. Jednak większość spółek z udziałem kapitału chińskiego, działających w Polsce, to firmy zatrudniające do 9 pracowników. Inwestycją o największej wartości był zakup cywilnej części huty Stalowa Wola przez grupę Liugong Machinery. Była to pierwsza w Polsce prywatyzacja z wyłącznym udziałem kapitału chińskiego. W maju 2013 r. została podpisana umowa o sprzedaży udziałów w Fabryce Łożysk Tocznych z Kraśnika firmie Xiangyang Łożyska Samochodowe, spółki kontrolowanej przez Tri Ring Corporation, jednej z największych chińskich firm sektora motoryzacyjnego i obrabiarkowego.
Okrągły stół zorganizowany w czasie wizyty polskiej delegacji parlamentarnej w Pekinie pozwolił zaprezentować nowe możliwości inwestycyjne w Polsce w sektorze finansowym i branży energetycznej. Ze strony polskiej w obradach uczestniczyli m.in.: prezes zarządu Polskich Inwestycji Rozwojowych Mariusz Grendowicz, wiceprezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Graniewski, prezes zarządu Gaz-System S.A. Jan Chadam, członek zarządu ds. inwestycji Gaz-System S.A. Sławomir Śliwiński, prezes zarządu Polskie LNG S.A. Rafał Wardziński, dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju Tauron Polska Energia S.A. Andrzej Rejner, szef Rady Nadzorczej Energa Invest, dyrektor Centrum Realizacji Inwestycji Energa S.A. Marcin Szpak, dyrektor Departamentu Fuzji i Przejęć PGE S.A. Dagmara Gorzelana-Królikowska. Swoje wystąpienia mieli także: przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Dariusz Rosati oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Beata Stelmach.