Podmioty z Polski złożyły 12 wniosków w trzecim konkursie Instrumentu Łącząc Europę Mobilność Wojskowa. Konkurs ogłosiła Komisja Europejska we współpracy z Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury. Na liście wnioski dotyczące kolei, dróg, portów lotniczych i portów morskich.
Łączna wartość zgłoszonych projektów wynosi 733 mln euro, a wnioskowana kwota z CEF Mobilność Wojskowa to blisko 367 mln euro. Infrastruktury kolejowej dotycząc 4 wnioski. Wszystkie złożyła spółka PKP PLK. To projekty dotyczące przebudowy stacji Gliwice Łabędy, linii kolejowej nr 12 Skierniewice – Łuków (most na Wiśle), linii nr 8 na odcinku Sędziszów – Kozłów oraz linii nr 12 Puszcza Mariańska – Mszczonów.
Również 4 wnioski dotyczą infrastruktury lotniczej. W tym przypadku jest czterech wnioskodawców. Port Lotniczy Kraków-Balice chce przy udziale środków z CEF wybudować nowy pas startowy, spółka PPL chce zainwestować w płyty postojowe na lotnisku Chopina, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze chce sfinansować infrastrukturę ratowniczo-gaśniczą. Podobnie w infrastrukturę z myślą o lotniczej straży pożarnej chce zainwestować Port Lotniczy we Wrocławiu.
Wnioski o dofinansowanie projektów dotyczących infrastruktury drogowej złożyły Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz miasto Szczecin. GDDKiA aplikuje o środki na infrastrukturę podwójnego zastosowania, w tym przypadku drogę ekspresową S12 od końca obwodnicy Chełma do Teosina, a miasto Szczecin chce poprawić drogi dojazdowe do portu. Wnioski o dofinansowanie złożyły też porty morskie. To odpowiednio Port Gdynia, który aplikuje o środki na budowę połączenia intermodalnego do terminala w centrum logistycznym oraz port Szczecin-Świnoujście, który zgłasza projekt związany z kolejowym węzłem przeładunkowym na Ostrowie Grabowskim. Nabór w trzecim konkursie CEF Mobilność Wojskowa zakończył się 21 września. Całkowity budżet konkursu to 790 mln euro, a poziom dofinansowania wynosi maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Zgłaszane projekty muszą dotyczyć dostosowania sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania. Projekty powinny się zakończyć do 31 grudnia 2027 r.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.