Wydana została decyzja środowiskowa dla drogi ekspresowej S19 od Sokółki do Dobrzyniewa Dużego. To ostatni fragment tej trasy w woj. podlaskim, który czekał na zatwierdzenie przebiegu.
Wydana decyzja umożliwi zrealizowanie całej podlaskiej części drogi ekspresowej S19 od przejścia granicznego w Kuźnicy, po Chlebczyn, w najkrótszym wariancie.
Wariant preferowany
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję dla wariantu oznaczonego jako piąty. Zgodnie z nim powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości około 44 km. Zacznie się na węźle Sokółka Północ, dalej pobiegnie na zachód w kierunku Białegostoku, wykorzystując w dużym stopniu korytarz istniejącej drogi krajowej nr 19. Ten fragment zaplanowany został tak, aby obejść położone na szlaku miejscowości: Sokółka, Geniusze, Straż, Czarna Białostocka i Wasilków – tłumaczy GDDKiA, która ten wariant wskazała jako preferowany.
Odcinek kończy się na połączeniu z węzłem Dobrzyniewo.
Na istniejącej obwodnicy Wasilkowa, pomiędzy węzłami Wasilków (dawniej Święta Woda) a Białystok Północ (dawniej Sochonie) zostanie dobudowana druga jezdnia.
Inwestycja częściowo przebiega przez obszar Puszczy Knyszyńskiej, tereny specjalnej ochrony ptaków „Puszcza Knyszyńska” oraz specjalny obszar ochrony siedlisk „Ostoja Knyszyńska” zaliczanych do Natury 2000. Z tego względu zostanie zrealizowana ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony przyrody, zasobów naturalnych i ograniczeniem uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Ochrona przyrody
Zgodnie z wydaną środowiskową, wykonane zostaną ekrany akustyczne o łącznej długości około 4 km, w tym ekrany akustyczne na obwodnicy Wasilkowa zapewniające bezpieczeństwo chronionych siedlisk ptaków. Dodatkowo wybudowane zostaną ekrany osłonowe w dolinie rzeki Sokołdy, w celu minimalizowania ryzyka kolizji ptaków i nietoperzy z pojazdami poruszającymi się po drodze.
Wybudowane zostaną także 34 przejścia, w tym 20 przejść dla zwierząt dużych i średnich oraz 14 dla zwierząt małych i płazów.
Decyzja nakłada też na GDDKiA obowiązek wykonania nasadzenia drzew o łącznej powierzchni blisko 20 ha, co stanowi kompensację za wycinkę drzew.
Powstaną też m.in. czatownie i platformy lęgowe dla orlika krzykliwego w dolinie rzek: Sokołda, Kamionka i Bartoszycha, budki dla ptaków i nietoperzy (kilkaset sztuk), jako kompensacje wycinki drzew dziuplastych, konstrukcje dla nietoperzy w przejściach dolnych dla zwierząt, siedliska zastępcze dla trzmieli i zapylaczy z łąkami kwietnymi (40 miejsc), a także zbiorniki kompensacyjne dla płazów.
Przetarg na wybór wykonawcy w trybie zaprojektuj i wybuduj ma być ogłoszony w 2023 roku.
Pozostałe odcinki S19 w woj. podlaskim albo są w realizacji (mają podpisane umowy w systemie projektuj i buduj), albo na etapie procedury przetargowej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.