Autostrada Wielkopolska wprowadza elektroniczny system poboru opłat na zarządzanym przez siebie odcinku autostrady A2 między Koninem i Poznaniem.
Elektroniczny system poboru opłat będzie działał także na Autostradzie Wielkopolskiej. Zacznie działać od 15 stycznia i będzie oparty na videotollingu, czyli automatycznym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych. Koncesjonariusz będzie wykorzystywał Autopay – narzędzie znane już z płatności za przejazd innymi odcinkami autostrad zarządzanymi przez podmioty prywatne, tj. A4 Katowice – Kraków oraz A1 Toruń – Gdańsk.
Videotolling będzie działał na wybranych bramach autostradowych w Nagradowicach, Słupcy i Lądku. Na każdym z nich videotollingowi będą dedykowane dwa skrajne lewe pasy. Zostaną one oznaczone m.in. symbolem kamery. Kierowcy, którzy zarejestrują swój pojazd w aplikacji przejada przez bramki bez konieczności zatrzymywania się oraz bez konieczności wyjmowania gotówki lub karty płatniczej. Do tej pory nie było takiego rozwiązania na autostradzie zarządzanej przez Autostradę Wielkopolską. Ci, którzy korzystali z elektronicznej płatności na innych płatnych odcinkach autostrad, będą mogli aktywować w aplikacji dodatkowo płatność na A2.
Na razie system elektroniczny będzie działał na odcinku 80 km między Koninem i Poznaniem. Koncesjonariusz liczy na usprawnienie przejazdu przez bramki. Deklaruje także gotowość do wdrożenia podobnego rozwiązania na całym 255 km odcinku A2 między Świeckiem a Koninem, „w formule wygodnej dla wszystkich kierowców, zarówno samochodów ciężarowych jak i samochodów osobowych”. - Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury – mówi Paweł Struski, członek Zarządu spółki Autostrada Wielkopolska.
Jak tłumaczy koncesjonariusz, obszar działania systemu wynika z różnic w systemach opłat obowiązujących na dwóch koncesyjnych odcinkach autostrady A2 (Świecko – Nowy Tomyśl oraz Nowy Tomyśl – Konin) oraz systemie rozliczeń ze stroną publiczną.
Opłaty na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl są odprowadzane do budżetu państwa, to tzw. system zamknięty. Natomiast odcinek Nowy Tomyśl – Konin opiera się o opłaty, gdzie ryzyko ruchu i przychodów leży po stronie koncesjonariusza.
- Ze względu na nakładanie się obu systemów rozliczeń na odcinku PPO Nowy Tomyśl – PPO Gołuski, wprowadzenie usługi videotollingu jest możliwe tylko w miejscach poboru opłat w Nagradowicach, Lądku oraz Słupcy, czyli na wschód od Poznania – tłumaczy Rafał Popowski, menedżer ds. ruchu i poboru opłat w Autostradzie Wielkopolskiej.
Spółka prowadzi rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury na temat możliwości wprowadzenia videotollingu na 106 km autostrady między Świeckiem a Nowym Tomyślem. Wówczas videotolling funkcjonowałby na wszystkich placach poboru opłat na A2 na zachód od Konina. Bezpłatny nadal pozostanie przejazd autostradową obwodnicą Poznania między węzłami Poznań Zachód – Poznań Wschód.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.