Mieszkańcy trzech olsztyńskich osiedli – Redykajn, Likus i Gutkowa – od lat walczą o drogę, która wyprowadziłaby ruch poza ich teren. Ratunkiem byłaby planowana przez miasto budowa ul. Nowobałtyckiej, która miałaby wyprowadzić ruch poza osiedla. Do tej pory brakowało finansowania. Miasto pozyskało właśnie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Teraz szuka środków na wkład własny.
Olsztyn dąży do realizacji długo zapowiadanej inwestycji ul. Nowobałtyckiej. Otóż mieszkańcy trzech osiedli mieszkaniowych – Likus, Redykajn i Gutkowa – od dawna wnioskują o wybudowanie nowej – szerszej – ulicy w Olsztynie. Obecna ul. Bałtycka prowadzi do Śródmieścia i zdaniem zmotoryzowanych mieszkańców jest zbyt wąska, przez co tworzą się gigantyczne korki. Dodatkowo przebiega w bliskim sąsiedztwie zabudowy wielorodzinnej, stanowiąc jednocześnie drogę wylotową w stronę Morąga i dalej Trójmiasta w śladzie drogi wojewódzkiej nr 527.
Inwestycja dotycząca ulicy Nowobałtyckiej zakłada budowę niespełna 5 km nowej dwujezdniowej trasy. Zgodnie z projektem w ciągu ulicy powstanie rondo turbinowe, a nad torami kolejowymi zostanie wybudowany wiadukt. Zaplanowano również chodniki oraz ścieżkę rowerową. Jej powstanie znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo mieszkańców Likus, Redykajn czy Gutkowa.
Szacowany koszt budowy ul. Nowobałtyckiej to 240 mln złotych. Dotychczas był problem z pozyskaniem dofinansowania do inwestycji. W 2017 roku było już bardzo blisko jej realizacji, gdyż projekt został pozytywnie oceniony w konkursie z Programu "Polska Wschodnia", jednak ze względu na wyczerpanie puli pieniędzy nie doszło do podpisania umowy. Projekt nie zakwalifikował się także do Polskiego Ładu.
Teraz samorząd pozyskał dodatkowe środki z Unii Europejskiej w kwocie ok. 46 mln euro, czyli ok. 220 mln zł. To jednak nie pokrywa całość wartości przedsięwzięcia. Miasto musi znaleźć teraz środki na wkład własny. Jak mówi w lokalnym mediach Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, budżet miasta na 2023 rok nie przewidywał kwoty potrzebnej na wkład własny do budowy nowej ul. Bałtyckiej. – Musimy poczekać do sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2022. Zawsze pojawia się wtedy pokaźna kwota. To jednak okaże się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku – mówi Gazecie Wyborczej Grzymowicz. W przypadku braku wolnych środków, miasto będzie musiało starać się na sfinansowanie własnej części kredytem.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.