– Stawiamy na rozwój energetyki, chcemy żeby była ważna – podkreśliła przyszła premier Beata Szydło. Sejm wznowił obrady, szykują się zmiany w sejmowych komisjach.
Dziś zwołana zostanie komisja nadzwyczajna, która wprowadzi zmiany w regulaminie sejmu dotyczące komisji. Mają one zostać dostosowane do proponowanych przez PiS ministerstw. Nowe komisje stałe mają dotyczyć m.in: administracji i spraw wewnętrznych, energii i skarbu państwa, gospodarki morskiej i żeglugi oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Zmiany wpłyną też na komisję infrastruktury, do której należeć będą sprawy "budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, sprawy transportu lądowego i powietrznego, poczty oraz geodezji i kartografii".
Według dzisiejszej "Rzeczpospolitej", Platforma Obywatelska otrzyma komisje edukacji, zdrowia, środowiska i sportu, spraw zagranicznych, petycji i mniejszości narodowych. Kukiz’15 ma otrzymać rolnictwo, samorząd i politykę senioralną, a Nowoczesna gospodarkę i komisję cyfryzacji.
W sejmie jest już Beata Szydło, która odpowiedziała na kilka pytań dziennikarzy. Zaznaczyła, że przeprowadzenie planowanych zmian w ministerstwach może potrwać. Od razu podkreśliła rolę nowego <inisterstwa Energii. – Ministerstwo Energii jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze poważna jest sytuacja w górnictwie – przypomniała Beata Szydło. Jak dodała, zbliża się również szczyt klimatyczny w Paryżu, na który nowy rząd musi przygotować swoje stanowisko. – Stawiamy na rozwój energetyki, chcemy żeby była ważna – podkreśliła przyszła premier.
Prezydent Andrzej Duda desygnuje Beatę Szydło na premiera o godz. 13 - wynika z informacji "Faktów" TVN. Z kolei jak się dowiedziała się TVN24, w poniedziałek ma się odbyć zaprzysiężenie nowego rządu. Prawdopodobnie w środę Prezes Rady Ministrów wygłosi expose.
Wszystkie wywiady z nowymi ministrami oraz komentarze oceniające zmiany w rządzie znajdziesz tutaj.
Aktualizacja godz. 11.55. 5 nowych komisji, skład osobowy - na początku tygodniaPosłowie powołali komisję nadzwyczajną, która zajmie się zmianami w Regulaminie Sejmu. Mają one na celu utworzenie nowych komisji – adekwatnych do proponowanego przez PiS nowego układu ministerstw. Komisja zajmie się projektem PiS, by utworzyć pięć nowych komisji stałych. Wśród nich ma się znaleźć Komisja ds. Gospodarki Morskiej i Żeglugi – do jej kompetencji mają należeć sprawy „gospodarki morskiej, w tym transportu i żeglugi morskiej, obszarów morskich, portów i przystani morskich, ochrony środowiska morskiego, rybołówstwa morskiego i popularyzacji problematyki morskiej”.
O sprawy transportu wodnego pomniejszone mają zostać kompetencje „nowej” Komisji Infrastruktury, która w nowej kadencji Sejmu ma się zajmować, zgodnie z projektem zmian w Regulaminie Sejmu, kwestiami „budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, sprawy transportu lądowego i powietrznego, poczty oraz geodezji i kartografii”. Komisja ds. Gospodarki Morskiej i Żeglugi ma też przejąć, od Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kwestie związane z rybactwem śródlądowym i rybołówstwem morskim, a od Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa – sprawy związane z ochroną dróg wodnych śródlądowych.
Nowością ma być również Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa – w jej kompetencje mają wchodzić „sprawy polityki energetycznej państwa, w tym sprawy funkcjonowania otwartego zintegrowanego rynku energii i mechanizmów zapewniania bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz sprawy gospodarki surowcami mineralnymi o charakterze paliw kopalnych, a także sprawy przekształceń form własności, w tym głównie sektora państwowego oraz nadzoru nad własnością publiczną w gospodarce”. Komisja ta przejmie kompetencje Komisji Skarbu Państwa z poprzedniej kadencji, a kwestie związane z energetyką zostaną „wyjęte” z Komisji Gospodarki – która w nowym Sejmie ma się nazywać Komisją Gospodarki i Rozwoju. Kandydatka na premiera Beata Szydło powiedziała dziś, że priorytetem rządu PiS będzie m.in. rozwój energetyki.
Powołanie składów osobowych poszczególnych komisji ma nastąpić na początku przyszłego tygodnia. Zmian w swoim Regulaminie dokonał w piątek także Senat. Powołana została odrębna senacka Komisja Infrastruktury.