Związek Miast Polskich zebrał dane dotyczące wpływów do miejskich kas odnotowanych w bieżącym roku i porównał je do tych, które miasta odnotowały w analogicznym okresie ub. roku. Ubytek jest znaczny.
Dane przeanalizowane przez ZNP pochodzą ze 130 jednostek miejskich. Wskazują na znaczne ubytki we wpływach z PIT, z najmu i dzierżawy, a także użytkowania wieczystego i komunikacji miejskiej. Zmalały też wpływy z podatków lokalnych.
Związek zebrał dane za czerwiec i za całe pierwsze półrocze tego roku. Pokazują one, że w czerwcu 2020 r. udziały w PIT były o 6 proc. niższe niż przed rokiem. Rok temu w tym samym czasie wpływy z PIT rok wpływy z PIT były o 24 proc. wyższe niż w okresie porównawczym roku 2018.
Dane za całe półrocze pokazują spadek wpływów z podatku od osób fizycznych o 8 proc. Tu znów to samo półrocze w 2019 roku cechowało się wzrostem o ponad 11 proc. w porównaniu z rokiem poprzedzającym. ZMP szacuje, że w sakli całego kraju ubytek może wynieść ponad 4 mld zł. Rok wcześniej w tym samym czasie samorządy cieszyły się wzrostem wartym ponad 5 mld zł.
Według ZMP, za taki stan odpowiadają zarówno dotyczące PIT zmiany w prawie, jak i spowolnienie związane ze zwalczaniem koronawirusa. Podobna sytuacja, gdzie nałożyły się dwie niekorzystne okoliczności, tj. zmiany w prawie i światowy kryzys gospodarczy miały miejsce w latach 2008-2009.
W przypadku wpływ z CIT spadek za I półrocze rok do roku wynosi ok. 1,5 proc. w stosunku do wzrostu na poziomie 16 proc. rok wcześniej. Ta zmiana jest najbardziej dotkliwa dla samorządów województw.
Podobnie spadki zanotowano w przypadku podatków i opłat lokalnych, np. z podatku od nieruchomości za pierwsze 6 miesięcy tego roku samorządy mają o 1 proc. mniej (rok temu 3 proc. wzrostu), z podatku od czynności cywilnoprawnych to spadek o ponad 3 proc. (przed rokiem ok. 1 proc. wzrostu), dochody z tytułu najmu lub dzierżawy – spadek ponad 9 proc. (w 2019 r. 1 proc. wzrostu).
Użytkowania wieczyste nieruchomości komunalnych, gdzie już w 2019 r. – zanotowano ponad 16-proc. spadek, w tym roku zniżkuje na poziomie 35 proc. rok do roku.
Warto spojrzeć także na komunikację miejską – ten obszar był bezpośrednio dotknięty skutkami walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przed rokiem wpływy rok o roku były o 5,5 proc. wyższe, w tym roku spadek sięga 25 proc. (dane dotyczą tylko tych miast, w których funkcjonuje komunikacja miejska).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.