Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że na obwodnicy Kielc w przebiegu drogi ekspresowej S7 w lokalizacji Szewce Wschód otwarte zostało w pełni funkcjonalne Miejsce Obsługi Podróżnych. W efekcie na odcinku trasy przebiegającym przez obszar województwa świętokrzyskiego do dyspozycji kierowców jest już dziewięć takich obiektów.
Droga ekspresowa S7 stanowi kręgosłup komunikacyjny województwa świętokrzyskiego w osi północ-południe, a także najszybsze połączenie drogowe Warszawy, Radomia i Krakowa. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na odcinku trasy przebiegającym przez rzeczony region kierowcy mają do dyspozycji już dziewięć Miejsc Obsługi Podróżnych. Oddano bowiem do użytku kolejny obiekt w lokalizacji Szewce Wschód.
Nowy MOP jest na starcie kompletny – są tu zarówno parkingi, toalety i miejsca do rekreacji, jak i stacja paliw Shell, obiekt gastronomiczny, czy też plac zabaw dla dzieci. Już wkrótce zostaną także uruchomione punkty do ładowania pojazdów elektrycznych. Po oddaniu do użytku MOP-u w lokalizacji Szewce Wschód w miejscowości Szewce znajduje się już para takich obiektów – MOP w lokalizacji Szewce Zachód został uruchomiony w grudniu ubiegłego roku.
Oprócz pary MOP-ów w Szewcach kierowcy poruszający się drogą ekspresową S7 w województwie świętokrzyskim mają do dyspozycji obiekty Potok Mały, Smyków i Występa Wschód w kierunku Warszawy oraz Suchedniów Zachód, Występa Zachód, Podlesie i Klemencice w kierunku Krakowa. Większość z nich jest już dziś w pełni funkcjonalna.
Budowa kolejnych MOP-ów w Polsce coraz częściej napotyka jednak na poważną przeszkodę, jaką jest zderzenie nowych regulacji wprowadzonych na mocy unijnego rozporządzenia AFIR z realiami rynkowymi. Mówiąc najoględniej – obligatoryjność budowy punktów ładowania pojazdów elektrycznych pogarsza rentowność inwestycji w MOP-y w sytuacji, gdy udział samochodów elektrycznych w indywidualnej mobilności należy do najniższych w Unii Europejskiej.
W efekcie w okresie od stycznia 2022 do lipca 2023 w większości przetargów dotyczących dzierżawy MOP-ów nie wpłynęły żadne oferty, o czym informowaliśmy wówczas na łamach “Rynku Infrastruktury”. GDDKiA planuje jednak podjęcie działań ukierunkowanych na zmianę tego stanu rzeczy, takich jak wydłużenie okresu dzierżawy. Wprowadzono także zwolnienie na okres 5 lat z opłat z przychodu ze sprzedaży paliw alternatywnych.