Najwyższa Izba Kontroli informuje o wykryciu nieprawidłowości w przetargach na zimowe utrzymanie dróg w olsztyńskim oddziale GDDKiA. Zamawiający nie przestrzegał zasad uczciwej konkurencji, próbował ograniczać krąg wykonawców i łamał prawo pracy.
Działanie na szkodę wykonawców
Kontrola wykazała, że w blisko 70% rozstrzygniętych postępowań warunku udziału formułowano tak, by ograniczyć krąg potencjalnych wykonawców. Naruszano w ten sposób jedną z podstawowych zasad Prawa zamówień publicznych, czyli zasadę zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
NIK ma poważne zastrzeżenia dotyczące weryfikacji ofert złożonych w przetargach. W przygotowaniu siedmiu z nich, a następnie w nadzorowaniu ich realizacji i rozliczaniu umów uczestniczyli pracownicy oddziału GDDKiA, którzy byli powiązani rodzinnie z wykonawcami zleconych usług.
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli powodowało to konflikt interesów. Ponadto w czterech przetargach nie wyłączono pracowników oddziału z postępowania mimo, że wcześniej pracowali oni na rzecz oferentów.
Łamanie prawa pracy
W wyniku kontroli ustalono też, że w GDDKiA w Olsztynie łamano prawo pracy. Zdarzało się, że po przepracowaniu ośmiu godzin, pracownicy Generalnej Dyrekcji pełnili zimowe dyżury na rzecz innych podmiotów (m.in. związków zawodowych, które wygrały przetarg na zimowe utrzymanie dróg). Tym samym zatrudnionym nie zapewniano ustawowych norm wypoczynku. Kontrolerzy NIK ujawnili 151 takich przypadków. Rekordzista pracował bez przerwy aż 23 godziny na dobę.
Wykryto też nieprawidłowości w realizowaniu płatności na rzecz wykonawców. Jedna z firm otrzymała ponad 81 tys. zł więcej niż przewidywała umowa. Oddział zapłacił też pięć faktur o łącznej wartości 111 tys. zł jeszcze przed zakończeniem zleconych zadań. Wnioski
NIK wniosła o podjęcie działań w celu wyeliminowania z przetargów sytuacji powodujących ograniczenie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, wzmożenie nadzoru nad prawidłowością realizacji umów w zakresie dyżurów oraz odstąpienie od stosowania nieprzewidzianych w przepisach odpowiednich rozporządzeń form dokumentowania zgodności oferty z wymogami zamawiającego.
Ponadto, NIK chce wykluczenia z procesu przygotowania, udzielania zamówień oraz nadzorowania i rozliczania zawartych umów, tych pracowników GDDKiA, którzy uczestniczyli w ich realizacji po stronie wykonawcy lub znajdują się w sytuacji wskazującej na możliwy konflikt interesów mogący budzić wątpliwości co do ich bezstronności.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.