mj
Program Inwestycje Polskie jest jednym z pomysłów MSP na zmianę sposobu przeprowadzania prywatyzacji. – PIR oraz program Inwestycji Polskie są zmianą paradygmatu prywatyzacyjnego. To pierwszy przypadek, gdy sprzedawane przez Skarb Państwa udziały mają posłużyć na realizację strategicznych inwestycji, a nie bieżące wydatki – wyjaśniał niedawno prezes spółki Mariusz Grendowicz, w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Według deklaracji ministerstwa program powien osiągnąć zdolność operacyjną wraz z końcem drugiego kwartału, jednak nie oznacza to, że spółka nie rozpoczęła działalności. – Program Inwestycje Polskie już działa. W styczniu 2013 r. dokapitalizowaliśmy BGK kwotą 4.4 mld zł. Bank udzielił już ponad 1 mld zł kredytów. Natomiast Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe, a więc drugi obok BGK filar Programu, jest w końcowej fazie organizacji, po jej zakończeniu rozpocznie działalność operacyjną – powiedział portalowi rynekinfrastruktury.pl Magdalena Kobos, z biura komunikacji społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa.
Władzom spółki jak i resortowi zależy na szybkim rozpoczęciu działalności. – MSP już wytypowało kilkadziesiąt projektów, które mogłyby skorzystać z Inwestycji Polskich. O tym, czy ostatecznie zakwalifikują się do Programu będą decydować suwerennie BGK i PIR. Przewidujemy, że rocznie uda się zrealizować do 3 projektów poprzez PIR, natomiast zdecydowanie więcej przez BGK – podkreśla Kobos, dodając, że zmiany w kierownictwie resortu nie mają wpływu na wybór konkretnych projektów do realizacji. Program wychodzi poza horyzont bieżącej kadencji. – Zależy nam, by był realizowany na zasadach komercyjnych, z dala od polityki. Konsekwentna realizacja Programu powinna stać się elementem polskiej racji stanu – podkreśla rzeczniczka resortu.