Z perspektywy Mrągowa budowa drogi S16 wraz z obwodnicą miasta przyniesie szereg korzyści – przekonuje tamtejszy samorząd miejski. Wśród nich władze wskazują na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców, potencjał rozwoju oferty przewoźników zbiorowych oraz poprawę obsługi ruchu turystycznego.
W ramach budowy ekspresówki S16 w ciągu drogi krajowej nr 59
powstać ma obwodnica Mrągowa. Jak przekonuje tamtejszy samorząd lokalny, inwestycja ta znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tego mazurskiego miasta. Ma mieć to związek z jednej strony z wyprowadzeniem ruchu tranzytowego z uważanej za wypoczynkową miejscowości, a z drugiej – z poprawą skomunikowania jej z resztą kraju.
Udogodnienia w ruchu pojazdów przełożą się na poprawę bezpieczeństwaObecnie ruch przelotowy prowadzony jest przede wszystkim po drodze krajowej nr 16, mocno obciążona jest też ul. Kolejowa, która ma status drogi gminnej. – Drogi te zbierają ruch zarówno z Olsztyna, jak i z Giżycka i Kętrzyna, Mikołajek i Augustowa oraz Szczytna i Pisza – wylicza Tadeusz Łapka, pierwszy zastępca burmistrza Mrągowa. – Pomimo funkcji drogi zbiorczej ruchu przyspieszonego, jaką pełni DK-16, biegnie ona w terenie zabudowanym z wielorodzinną zabudową mieszkaniową i szkołami wraz z kompleksem sportowym zagospodarowanym na obszarze po byłej jednostce wojskowej – zauważa.
Podkreśla on, że przy ulicach, którymi biegnie droga krajowa, znajdują się także sklepy, w tym supermarkety. – Planowana inwestycja zwiększy przepustowość, ale przede wszystkim poprawi warunki życia mieszkańców oraz [przyniesie] udogodnienia dla ruchu pojazdów – ocenia nasz rozmówca. Jego zdaniem z tych ostatnich wynikać będzie ograniczenie poziomu hałasu, spadek zanieczyszczenia powietrza i ogólna poprawa bezpieczeństwa.
Po nowej drodze kursować będzie więcej autobusów? – Miasto Mrągowo nie ma obecnie wystarczająco zaspokojonych potrzeb komunikacyjnych – zauważa przy tym zastępca burmistrza. Ocenia on, że inwestycja doprowadzi do znacznej poprawy połączenia drogowego wewnątrz regionu Warmii i Mazur poprzez możliwość rozbudowy usług przewozowych. Ma być to istotne w jego opinii także z punktu widzenia całego powiatu mrągowskiego i przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom, jak i turystom. – Z uwagi zaś na fakt, że połączenie będzie istotnym szlakiem tranzytowym, pozytywnie wpłynie również na rozwój gospodarki obszarów przemysłowych miasta – przewiduje Tadeusz Łapka.
Dodaje on, że zarówno samorząd, jak i mieszkańcy oraz mrągowscy przedsiębiorcy brali udział w konsultacjach dotyczących ogólnej koncepcji i dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. Sama gmina nie planuje zaś żadnych inwestycji własnych związanych z budową drogi S16. – Budowę dróg wspomagających oraz przebudowę istniejących w celu dowiązania do planowanych połączeń przewiduje inwestor – stwierdza przedstawiciel samorządu.