W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Skorzystamy z nich na podstawie Krajowego Planu Odbudowy, którego projekt właśnie trafił do konsultacji. Opinie będą zbierane do 2 kwietnia.
W ramach środków z Funduszu Odbudowy Polska otrzymać ma 23,9 mld euro dotacji z Funduszu Odbudowy 34,2 mld euro pożyczek z Funduszu Odbudowy. Żeby skorzystać z tych środków kraj musi przedstawić Krajowy Plan Odbudowy. Jego projekt powstał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Określono w nim cele związane z odbudową kondycji społeczno-gospodarczej Polski po kryzysie związanym z pandemią, rozpisano także cele rozwojowe, którym mogą służyć dotacje z Funduszu Odbudowy.
Szkielet KPO stanowi 5 filarów. Są to: odporność i konkurencyjność gospodarki, zielona energia i zmniejszenie energochłonności (tu mieszczą się m.in. działania związane z inwestycjami na rzecz czystego powietrza i technologiami wodorowymi), transformacja cyfrowa, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia oraz zielona, inteligentna mobilność.
W tym ostatnim filarze zawarte są inwestycje związane z inwestycje związane z zeroemisyjnym transportem publicznym i punktami ładowania. Ten filar to także finansowanie sektora kolejowego, zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i kolei, a także wdrożenie rozwiązań cyfrowych. Mieści się w nim także budowa kilku obwodnic dla miejscowości o dużym natężeniu ruchu.
Konsultacje to kolejny krok związany z wdrożeniem KPO. Wcześniej – od lipca 2020 r. – zbierane były projekty. Wpłynęło ich ponad 1200. Opracowana została także matryca KPO, pokazująca logikę, według której stworzono listę projektów wstępnie kwalifikujących się do dofinansowania.
Po konsultacjach projekt KPO zostanie zaakceptowany przez Komitet Koordynacyjny ds. Polityki Rozwoju oraz przekazany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Rząd następnie przekaże dokument Komisji Europejskiej. Zrobi to przed końcem kwietnia. Potem Komisja Europejska będzie miała 2 miesiące na akceptacje dokumentu.
Na wydanie środków Polska będzie miała czas do sierpnia 2026 roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.