Rynek Infrastruktury
Ogłoszenie werdyktu w konkursie „Dzieło mostowe Roku 2010” miało miejsce podczas konferencji naukowej w Krynicy. Spotkania organizowane przez Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej od kilkunastu lat przyciągają przedstawicieli czołowych firm branży mostowej. W tym roku kapituła konkursu przyznała trzy nagrody. Dwie z nich przypadły firmie Gotowski.
Pierwsza nagroda została przyznana za wdrożenie nowych technologii realizacji, nowych rozwiązań konstrukcyjnych oraz nowych rozwiązań w zakresie elementów wyposażenia mostów – mających istotny wpływ na postęp w polskim budownictwie w czasie budowy kładki nad torami kolejowymi i Drogą Gdyńską w Gdyni. Projekt jeszcze przed rozpoczęciem budowy zbierał wiele pozytywnych recenzji. – Wyspecjalizowaliśmy się między innymi w budowie kładek – mówi prezes firmy Gotowski, Marek Gotowski. - Jednak Gdynia była dla nas pod wieloma względami wyjątkowym placem budowy. Konstrukcja kosztowała inwestora 14 mln złotych. To sporo jak na polskie warunki. Jednak dzięki udanemu projektowi i naszemu wykonawstwu kładka stała się szybko jedną z ikon nowoczesnego budownictwa. Konstrukcja liczy blisko 140 metrów długości, jest zadaszona i w pełni przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych. Cała konstrukcja, która powstała w naszym Zakładzie Konstrukcji Stalowych w Bydgoszczy ważyła ponad 350 ton, wiec została podzielona na pięć głównych segmentów montażowych - dodaje.
Kolejną nagrodę w kategorii obiekt o nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych, dobrze wpisujący się w otoczenie firma „Gotowski” otrzymała za wiadukt drogowy nad torami kolejowymi w ciągu ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. – W tym wypadku również można mówić o sukcesie projektanta, inwestora i naszej firmy. Inwestorzy coraz częściej dostrzegają wagę takich obiektów dla wizerunku miast. Dlatego oczekują od projektantów oryginalnych rozwiązań, a od wykonawców rzetelności i staranności. To zaowocowało powstaniem wyjątkowo udanej konstrukcji określanej mianem „bramy” prowadzącej do Bydgoszczy. Dynamiczna sylwetka wiaduktu, która zyskał także iluminację wzbudziła wiele pozytywnych komentarzy ze strony kierowców. To cieszy nas najbardziej. Mamy nadzieje, że samorządy decydując się na tego typu inwestycje nadal będą stawiać nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę oraz jakość wykonania – dodaje Marek Gotowski.