Partner serwisu
Drogi i autostrady

"Most dla Ludzi" oddany do użytku

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
15-12-2013
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ew / Rynek Infrastruktury/Strabag

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
"Most dla Ludzi" oddany do użytku
fot. Strabag
Most z najdłuższymi przęsłami łukowymi w Polsce, pierwsze w Polsce zastosowania asfaltu lanego w warstwie ścieralnej jezdni, jedna z największych w Polsce inwestycji drogowych zrealizowanych w ramach POIiŚ 2007-2013 – to tylko niektóre cechy charakterystyczne nowego mostu w Toruniu wybudowanego przez Strabag.

18 tys. ton konstrukcji stalowych, 8 tys. ton stali zbrojeniowej, 67 tys. m3 betonu, 9 tys. ton asfaltu i ponad 4 km trasy mostowej wraz z estakadami i drogami dojazdowymi, 9 grudnia 2013 roku Strabag, generalny wykonawca przeprawy przez Wisłę w Toruniu oddał ją w użytkowanie mieszkańców miasta. Budowa trwała trzy lata, wykonana została siłą dwóch tysięcy pracowników i specjalistów z Polski, Szwajcarii i Niemiec. To pierwsza taka inwestycja w Polsce, w ramach której Strabag zastosował najdłuższe w Polsce przęsła mostowe oraz wiele nowatorskich rozwiązań.

 

– Wykorzystaliśmy całe spektrum potencjału Strabag: doskonałą kadrę menedżerską, nowoczesne zaplecze sprzętowe, 30-letnie doświadczenia w Polsce i know-how międzynarodowego koncernu. Ostatnie 37 miesięcy były dla nas okresem wytężonej pracy. W efekcie powstała nowoczesna infrastruktura komunikacyjna w Toruniu o najwyższych europejskich standardach jakości, organizacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jesteśmy dumni, że możemy ją dzisiaj przekazać Inwestorowi i Mieszkańcom – mówi Alfred Watzl, członek zarządu Strabag.

 

Budowę jednej z największych inwestycji drogowych w Polsce mostu im. Generał Elżbiety Zawadzkiej wraz z drogami dojazdowymi, Strabag rozpoczął 5 listopada 2010 roku. W ramach projektu powstał most o długości 540 m, przez który przebiega dwujezdniowa droga krajowa nr 1, mająca po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Most tworzą dwa olbrzymie przęsła łukowe, każde o długości 270 m, wysokości 50 m i ważące po ok. 2700 ton. Cała konstrukcja mostu waży 9,5 tys. ton, czyli tyle, ile 300 samolotów pasażerskich Boeing 737.

 

Strabag w ramach realizacji inwestycji poza konstrukcją mostową wykonał budowę lub przebudowę dróg o łącznej długości 11 km. Z jednego brzegu Wisły na drugi, droga prowadzi m.in. przez trzypoziomowe skrzyżowanie w obrębie pl. Daszyńskiego. Ta część prac budowlanych obejmowała budowę estakady, ronda i tunelu. Po drugiej stronie przeprawy projekt wymagał natomiast wykonania kilkuset metrów nowych odcinków dróg, budowy wiaduktu nad koleją i przejścia podziemnego dla pieszych.

 


Większy widok mapy

– Kluczowym i najbardziej spektakularnym etapem budowy nowej przeprawy przez Wisłę była akcja osadzania na podporach dwóch łuków mostowych. Wcześniej ogromne przęsła musiały zostać przetransportowane holownikami z brzegu Wisły na sam środek rzeki, gdzie na specjalnie w tym celu zbudowanej sztucznej wyspie postawiono filar, służący do posadowienia tych elementów konstrukcyjnych. Transport i montaż był bardzo skomplikowany ze względu na gabaryty przęseł. Dlatego uruchomiliśmy specjalne centrum dowodzenia, w którym specjaliści monitorowali kluczowe parametry m.in. poziom wody w Wiśle czy prędkość wiatru. Pierwsze przęsło zamontowano w marcu, a drugie w maju 2013 r. – wylicza Andres Adamiec, dyrektor kontraktu Strabag.

Jedną z nowinek zastosowanych przy realizacji tej inwestycji było także zastosowanie innowacyjnej receptury asfaltu lanego na wszystkich obiektach inżynierskich. Sama formuła została przygotowana przez laboratorium TPA w Pruszkowie przy udziale specjalistów ze Szwajcarii i Niemiec. Niekonwencjonalność technologii polegała na dobraniu odpowiednich komponentów do produkcji asfaltu lanego, których mieszanka zapewnia wydłużenie żywotności nawierzchni nawet do 20 lat. Jest to jedyne rozwiązanie, które nie wymaga zastosowania walcowania.

 

Asfalt był rozkładany maszynowo, co pozwalało na osiągnięcie maksymalnej równości jezdni. Odpowiednia równość, wysoka trwałość oraz wyjątkowa szczelność i szorstkość warstw asfaltu mają zasadniczy wpływ na wydłużenie eksploatacji nawierzchni oraz minimalizację prac remontowych. Zastosowana po raz pierwszy w Polsce technologia asfaltu lanego na obiektach mostowych do warstwy ścieralnej, w opinii ekspertów jest innowacyjną na skalę nie tylko polską, ale także europejską.

Generalnym wykonawcą przeprawy był lider konsorcjum Strabag. Projekt „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi” był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Wartość projektu wynosi 753 mln zł, z czego 327 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5