Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nabory wniosków o wsparcie projektów z Krajowego Planu Odbudowy w kilku obszarach. Są one jednak zupełnie nieprzygotowane, a w załącznikach brak podstawowych informacji.
Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiło się w ubiegłym tygodniu sześć wniosków o wsparcie projektów z czterech kategorii:
- A1.2.2. Wsparcie przygotowania terenów inwestycyjnych pod potrzeby inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki,
- A1.3.1. Wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego,
- A2.2.1. Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ
- B2.2.2. Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne
Informacje przedstawiono bardzo ogólnie – nie podano formy wsparcia, bo jak czytamy, w projektach realizowanych w MRiT będą organizowane nabory wniosków obejmujące różne rodzaje wsparcia, a jego rodzaj zależy od charakteru i zakresu inwestycji.
Jak zwrócił uwagę Daniel Radomski, po otwarciu załączonych dokumentów okazuje się, że żadnego wniosku nie da się obecnie złożyć. Brakuje bowiem zupełnie podstawowych dokumentów –
regulaminów i wzoru wniosków, które są dopiero w opracowaniu. Co więcej, jak czytamy kryteria wyboru projektów są jeszcze przed etapem konsultacji społecznych. Trudno zatem uwierzyć w deklarowane w tych samych dokumentach rozstrzygnięcia w II kwartale 2023 roku – tym bardziej, że nie podano nawet dat składania wniosków.
Całe dokumenty sprawiają nieodparte wrażenie opublikowanych zbyt wcześnie – pozostały w nich uwagi do kierowane do urzędnika wypełniającego informację a podane linki do stron internetowych na temat Funduszy Europejskich nie działają. Nie było również żadnej informacji prasowej o naborach.
Mimo to, z dokumentów możemy dowiedzieć się kilku istotnych informacji. Program "wsparcie przygotowania terenów inwestycyjnych pod potrzeby inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki" ma być realizowany w latach 2023-2025 pod warunkiem wejścia do końca tego roku w życie nowelizacji ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Planowane korzyści są bardzo ogólne. Wymieniono: Tereny inwestycyjne w pełni przystosowane do realizacji nowych przedsięwzięć, wzrost liczby inwestycji, nowa infrastruktura, rozwój lokalnej przedsiębiorczości i wzmocnienie lokalnego rynku pracy oraz "know-how". Pula środków to "blisko 300 mln euro". Dofinansować będzie można do 50% inwestycji.
Z kolei nabór ciągły wniosków o uzyskanie wsparcia dla gmin na wdrożenie reformy zagospodarowania przestrzennego oraz dla uczelni na prowadzenie kursów dokształcających dla pracowników samorządów i planistów przestrzennych – ma trwać aż do połowy 2026 roku. O dofinansowanie będą mogły starać się urzędy gmin oraz uczelnie wyższe. Inwestycja zakłada współfinansowanie przyjęcia planów ogólnych przez 100% gmin, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, strategii rozwoju, gminnych programów rewitalizacji oraz dokształcenia 1,7 tys. pracowników samorządów i planistów przestrzennych z reguł obowiązujących w zreformowanym systemie planowania przestrzennego a ogólna pula środków na dofinansowanie to 195 438 tys. euro. Minimalny wkład własny to wydatki niekwalifikowane – Ministerstwo pokryje z KPO 100% wydatków kwalifikowanych.
Fundusze z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski wciąż pozostają zablokowane. W tym miesiącu
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o skierowaniu spornej Ustawy o Sądzie Najwyższym w trybie kontroli prewencyjnej do Trybunału Konstytucyjnego. – Od pieniędzy z KPO zależy, czy w najbliższych latach będziemy się rozwijali w tempie 2,5 proc. czy też 3,5-4 proc. –
oszacował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.