– Państwo jest od tego żeby dać impuls, bo dziś ludzie nie kupują samochodów elektrycznych, bo nie maje gdzie ich ładować, a firmy nie budują ładowarek, bo nikt z nich nie korzysta – mówił, podczas warszawskiej konferencji "Autonomiczna przyszłość transportu drogowego" minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodawał, że takie pojazdy to sposób, by elektrownie nie marnowały ogromnych ilości prądu.
Tchorzewski, wraz z ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, otwierał konferencję, zorganizowana przez Instytut Transportu Samochodowego. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu eksperci postanowili porozmawiać o elektromobilności i pojazdach autonomicznych.
– Marnuje nam się energia w nocy. Elektrownie muszą pracować na poziomie 40%. Jeśli ta energia nie jest odbierana, to jest marnowana – tłumaczył minister energii. – Podstawową zaletą, jaką przyniesie nam rozwój elektromotoryzacji, będzie zagospodarowanie tej energii. Chcemy zrobić wszystko, by zachęcić posiadaczy aut elektrycznych do ładowania ich w nocy – dodawał.
– Chcemy żeby do 2020 roku było w Polsce 6 tys. punktów ładowania. Cały czas mówi się, że nikt nie chce kupować samochodów elektrycznych, bo nie ma gdzie ich naładować. Z drugiej strony firmy, które mogłyby postawić ładowarki, mówią nam, że kilka już postawiły i przynoszą straty, bo nie ma kto z tego korzystać. Dlatego sądzę, ze od czegoś trzeba zacząć. Rola państwa to uruchomienie sieci ładowania, by ci odważni, mogli z niego skorzystać – tłumaczył.
W efekcie rządowego planu rozwoju elektromobilności, który zakłada uruchomienie szeregu narzędzi zachęcających do rozwijania w Polsce technologii elektromobilnych, a w który zaangażowane jest też ministerstwo energii, w ciągu najbliższych kilku lat po polskich drogach ma jeździć nawet milion pojazdów z takim napędem. Cześć z nich co najmniej z elementami autonomizacji.
– Pamiętam, gdy w autach wprowadzono możliwość ustawienia stałej prędkości. To było fascynujące. A dziś rozmawiamy o pojazdach autonomicznych. Na pewno będziemy do tego dochodzili etapami. Ludzie musza się z tym oswoić i zaufać technologii. Ale musimy być w tym procesie, bo chciałbym, żeby te pojazdy powstawały w Polsce – zaznaczył Tchorzewski. – Już dziś wiem, że w małych seriach będą. Chodzi jednak o to, by wesprzeć polski potencjał technologiczny i intelektualny – dodał.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.