fot. Radosław Drożdżewski, commons.wikimedia.org, GNU FDL
Prawie 1500 zadań remontowych na drogach samorządowych uzyska dofinansowanie z Rządowego programu rozbudowy dróg. Premier zatwierdził listy z projektami, które uzyskają dofinansowanie.
- Użytkowników dróg nie interesuje kto jest zarządcą drogi, którą się akurat poruszają. Czy jest to droga krajowa zarządzana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych Autostrad, czy jest to droga zarządzana przez samorząd województwa, czy jest to droga powiatowa zarządzana przez starostę czy jest to wreszcie droga gminna – mówił minister Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej poświęconej zatwierdzeniu zadań remontowych zatwierdzonych do dofinansowania. Powiedział o poprawiającej się infrastrukturze na szczeblu krajowym i dodał: - Polacy oczekują nas więcej (…) – mówił odnosząc się do konieczności poprawy dróg lokalnych, którymi na co dzień poruszają się Polacy. - I taki jest nasz cel, aby w najbliższych latach wyremontować jak najwięcej dróg, wybudować jak najwięcej chodników, ciągów pieszo-rowerowych, żeby przebudować i doświetlić przejścia dla pieszych, żeby wyremontować te drogi – mówił Andrzej Adamczyk.
W ramach rozstrzygniętego naboru dofinansowane zostały 1463 zadania drogowe, w tym 1042 zadania gminne i 421 zadań zgłoszonych przez samorządy. Dzięki dotacjom wyremontowanych zostanie 1 660 km dróg: ponad 700 km powiatowych i prawie 950 km gminnych w całym kraju. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi 422,4 mln zł, natomiast na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 577,6 mln zł.
Jak tłumaczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber, samorządowcy, zwłaszcza gminni, wielokrotnie zwracali uwagę, że zarządzają drogami, które nie wymagają poprawy parametrów technicznych, a nawet obudowywania chodnikami, wystarczy je wyremontować. Takie zadania, mimo że można je było zgłaszać do Fundusz rozwoju dróg, zwykle przegrywały w konkurencji z większymi przebudowami.
- Do 2022 roku tylko 8 proc. wszystkich zadań miało charakter remontowy. Dlatego w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim podjęliśmy decyzję (…) aby stworzyć specjalną pulę miliarda złotych na to, aby samorządy gminne i powiatowe mogły uzyskać te środki finansowe tylko i wyłącznie na zadania remontowe – mówił Rafał Weber. Jak dodał chodzi o krótkie zabiegi inwestycyjne, które choć nieskomplikowane w sposób znaczny poprawią jakość dróg gminnych i powiatowych.
Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że 1500 zadań, które uzyskały dotację to szansa dla niewielkich przedsiębiorstw, które działają w lokalnej skali. - To małe firmy, które korzystają z materiałów budowlanych, który wyprodukowane są przez polskie przedsiębiorstwa, to wydobywane surowce, kruszywa skalne, które są przetwarzane w przedsiębiorstwach zajmujących się tego rodzaju działalnością – mówił minister.
Jak podsumował, ich realizacja zwiększy bezpieczeństwo na polskich drogach.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.