Mieszkańcy i samorządy będą miały okazję wypowiedzieć się na temat planowanego przebiegu drogi krajowej nr 75, która ma zostać przebudowana. W ramach opracowania Studium Korytarzowego dla odcinka tej drogi, biegnącego od Brzeska do Nowego Sącza, firma projektowa przygotowała 5 wariantów przebiegu.
Ważna inwestycja
DK-75 jest obecnie jedyną drogą stanowiącą połączenie miasta Nowy Sącz z autostradą A4 i obsługującą wzmożony ruch samochodów ciężarowych w związku z dynamicznym rozwojem gospodarczym miasta. Poza tą drogą brak jest alternatywy dla rozprowadzenia ruchu w kierunku autostrady A4. Droga krajowa nr 75 na tym odcinku prowadzi ruch na poziomie 8729–14689 pojazdów na dobę – według statystyk z 2010 roku, oraz 8463-17912 – według statystyk z 2015 roku.
Studium Korytarzowe jest częścią Studium Techniczno – Ekonomiczno –Środowiskowego (STEŚ). Umowa na jego wykonanie została podpisana 6 stycznia 2016 roku w krakowskim oddziale GDDKiA. Wykonawcą zadania jest firma Halcrow Group Limited Elms House z Wielkiej Brytanii.
Projekt
Zadanie, do którego zobowiązany jest wykonawca, polega na opracowaniu projektu określającego możliwe lokalizacje korytarza terenu przeprowadzenia tego odcinka DK-75 z uwzględnieniem uwarunkowań geograficznych, przyrodniczych i społecznych a także przeanalizowanie rozwiązań projektowych pod aspektem technicznym, ruchowym, społecznym, ekonomicznym i środowiskowym oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ponadto brytyjska firma musi m.in. ustalić typy oraz podstawowe parametry techniczne obiektów budowlanych, liniowych i inżynierskich, wykonać analizę wcześniej podejmowanych prac planistyczno-projektowych w zakresie sieci drogowej i wskazanie kolidujących inwestycji z rozpatrywanymi korytarzami, określić zakres rzeczowy i finansowy przedsięwzięcia oraz ustalić jego efektywność ekonomiczną oraz przeprowadzić działania promocyjne inwestycji, a także spotkania informacyjne ze społeczeństwem z udziałem mediatora, opracować raport i wnioski z tych spotkań wraz z ich uwzględnieniem w dokumentacji.
Spotkania informacyjne
Niedługo projekt trafi do konsultacji społecznych. Spotkania ruszą 11 kwietnia br. Jak podaje GDDKiA – plan spotkań obejmuje: prezentację multimedialną z informacją o dostępie do danych na stronie internetowej, omówienie rysunków z proponowanymi przebiegami na terenie gminy, omówienie ankiety oraz dyskusję i wnioski.
Wnioski, uwagi, postulaty i zastrzeżenia , które powstaną po spotkaniach mają zostać przedstawione opinii społecznej.
Harmonogram spotkań oraz dokładne warianty przebiegu drogi można znaleźć na stronie GDDKiA pod tym linkiem.