Władze województwa lubelskiego złożyły dwa wnioski do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Chodzi o dofinansowanie budowy północnej obwodnicy Hrubieszowa oraz obwodnicy Tarnogrodu.
Nabór wniosków o dofinasowanie budowy obwodnic na drogach wojewódzkich
ogłosiło pod koniec kwietnia Ministerstwo Infrastruktury. Samorządy mogą się ubiegać o pieniądze w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dofinansowanie zostanie przyznane na wykonanie obwodnic na drogach, przez które przebiega ruch tranzytowy. Samorządy mogą się ubiegać o maksymalnie 100 mln złotych wsparcia na wykonanie jednej inwestycji. Wysokość dofinansowania nie może też przekraczać 80 % kosztów. W skali całej Polski rządowe dofinansowanie wszystkich inwestycji wyniesie łącznie 2 mld złotych.
Dwa wnioski dla obwodnic z LubelszczyznyDwa wnioski złożył w ramach naboru Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. – Jesteśmy zainteresowani budową północnej obwodnicy Hrubieszowa w ciągu drogi wojewódzkiej numer 844 (Hrubieszów-Witków-Dołhobyczów-granica państwa) oraz budową obwodnicy Tarnogrodu (pow. biłgorajski) w ciągu drogi wojewódzkiej numer 835 (Lublin-Wysokie-Biłgoraj-Sieniawa-Przeworsk-Kańczuga-Dynów-Grabownica Starzeńska) – mówi Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy ZDW w Lublinie.
Na wykonanie obu obwodnic przygotowywana jest już dokumentacja projektowa. – Dla obwodnicy Tarnogrodu opracowuje ją firma ROBIMART z Pruszkowa za ponad 1,5 mln złotych brutto; a dla obwodnicy Hrubieszowa konsorcjum firm: Roden Road Design Polska z Warszawy oraz Roden Memoki Iroda Villam z Budapesztu za prawie 1,1 mln złotych – wylicza Jakubowski.
Warto dodać, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie właśnie
ogłosił przetarg opracowanie dokumentacji dla rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 844 w okolicach Hrubieszowa.
Trzy kolejne obwodnice czekająRzecznik ZDW zapowiada, że „jeśli pojawi się możliwość (np. kolejny nabór rządowy), samorząd województwa będzie chciał się zająć także budową obwodnic Opola Lubelskiego, Międzyrzeca Podlaskiego i Białej Podlaskiej”. – Na ten moment ze względów proceduralnych nic więcej powiedzieć nie mogę – stwierdził enigmatycznie K. Jakubowski.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg został powołany w 2018 roku (wcześniej samorządy mogły się ubiegać o środki w ramach Funduszu Dróg Samorządowych). – Celem RFRD jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli – czytamy na stronie internetowej rządu. Oprócz pieniędzy na wykonanie obwodnic, samorządy mogą się ubiegać o pieniądze np. na budowę mostów.