Nowy dojazd do autostrady A1 z południa Łodzi jest w trakcie ostatnich prac wykończeniowych. Trzeci etap Trasy Górna ma zostać oddany do użytku w grudniu, jednak – biorąc pod uwagę widoczne zaawansowanie prac – kierowcy mogliby pojechać nowym odcinkiem jeszcze w listopadzie.
Wzdłuż nowego odcinka Trasy Górna trwają głównie nasadzenia zieleni przydrożnej (łącznie przewidziano 300 drzew i ponad 22 tysięcy krzewów). Można spotkać też pracowników sprawdzających system odwodnienia oraz geodetów dokonujących pomiarów. Oznakowanie pionowe i poziome jest już gotowe. Odbywają się jeszcze ostatnie prace porządkowe.
Rozpoczęta na początku ubiegłego roku inwestycja dzieli się na dwa odcinki: w granicach Łodzi została wybudowana droga w nowym śladzie o długości ok. 5 km, w sąsiedniej gminie Brójce natomiast istniejącą już wcześniej jezdnię poddano na odcinku 2,3 km gruntownej przebudowie. Ten drugi fragment, dla którego inwestorem był Zarząd Dróg Wojewódzkich,
oddano do użytku już latem. Po modernizacji dawna droga powiatowa stała się odcinkiem ciągu wojewódzkiego o numerze 714.
Granicą obydwu odcinków jest rondo na przecięciu z ul. św. Rafała Kalinowskiego – jedno z czterech nowo wybudowanych na miejskim odcinku. Wzdłuż jezdni wybudowano także chodniki oraz drogę rowerową, a na pewnym fragmencie – również dodatkową jezdnię serwisową. W pobliżu skrzyżowań pojawiły się zatoki przystankowe, jednak nie wiadomo na razie, czy będą zatrzymywały się z nich autobusy jakichś linii miejskich lub lokalnych.
Trzeci etap Trasy Górna ma ułatwić dojazd z południowych dzielnic Łodzi do węzła Łódź Górna na autostradzie A1. Z myślą o ruchu ciężarówek z obecnych i przyszłych obiektów przemysłowych zadbano o nośność trasy – jak informuje łódzki Urząd Miasta, dopuszczalne obciążenia będą zbliżone do standardów autostrad i dróg ekspresowych.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 123 miliony złotych. We wrześniu Urząd Województwa Łódzkiego – na wniosek Urzędu Miasta Łodzi – przekazał na inwestycję
dodatkowe 33,9 mln zł z funduszy Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020). Zostały one przesunięte z programu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi, którego część inwestycji – z powodu opóźnień – nie będzie mogła zostać rozliczona w zakładanym terminie. 11,6 mln zł dopłacił do inwestycji również budżet państwa.