Władze Łodzi podpisały wartą prawie 9 mln zł umowę na remont wiaduktu drogowego na Dąbrowie. Prace będą finansowane z budżetu miejskiego. Samorząd tłumaczy, że z uwagi na stan obiektu nie mógł już dłużej czekać na przyznanie dotacji zewnętrznej.
– Podpisaliśmy umowę na remont południowego wiaduktu na ul. Dąbrowskiego – poinfomował Grzegorz Gawlik, główny specjalista w Zespole Prasowym Urzędu Miasta Łodzi. Mowa tu o jednym z dwóch wiaduktów nad torami kolejowymi tzw. linii obwodowej w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku PKP Łódź-Dąbrowa. Każdy z wiaduktów przenosi ruch samochodowy w osobnym kierunku. Jeszcze niedawno oba znajdowały się w złym stanie tchnicznym, który wymusił wyłączenie części pasów z użytku. Jeden z obiektów – północny – został już wyremontowany.
Miasto nie doczekało się środków zewnętrznych
Jaki będzie przebieg robót? – Zakres prac obejmuje wszystko – podsumowuje krótko przedstawiciel UMŁ. Wylicza, on z jednej strony filary i przyczółki, z drugiej zaś nowe chodniki i nawierzchnię jezdni. Podkreśla także, że inwestycja była niezbędna, a miasto zapowiadało ją już w 2020 r., gdy prowadzone były prace na wiadukcie północnym, po którym odbywa się ruch w kierunku centrum Łodzi.
Miasto miało wówczas aplikować o dotację na rozpoczynające się właśnie przedsięwzięcie. – Pomimo starań o środki rządowe całość kosztów remontu pokryjemy z miejskiej kasy – stwierdza nasz rozmówca. Tłumaczy, że stan wiaduktu uniemożliwia dalsze oczekiwanie na pieniądze ze źródeł zewnętrznych. Dodajmy, że ta polityka nie jest stosowana w przypadku linii tramwajowych: Łódź zamknęła ruch na szeregu odcinków na wiele miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet lat przed, nieraz wciąż hipotetycznym, pozyskaniem środków na ich remont. Rok prac, ale bez większych utrudnień w ruchu
Prace będą kosztować 8,8 mln zł. Miasto zdecydowało, że podobnie jak w przypadku wiaduktu północnego inwestycja będzie się toczyć bez wyłączania ruchu kołowego. Przez cały czas remontu czynny ma być jeden pas ruchu. Zawieszone będzie natomiast funkcjonowanie jednego przystanku autobusowego. – Roboty rozpoczną się w październiku i potrwają do końca 2022 r. – zapowiada Grzegorz Gawlik.
– Trwa przygotowanie stosownych dokumentów i organizacji ruchu – wskazują służby prasowe UMŁ. Zapowiadają, że po zakończeniu prac przywrócona zostanie możliwość poruszania się po wszystkich pasach ruchu. Piesi mają zaś korzystać z nowych schodów, które prowadzą na pętlę tramwajowo-autobusową Dworzec Łódź-Dąbrowa.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.