W przyszłym roku mają rozpocząć się prace na łódzkich wiaduktach w ciągu ulic Brzezińskiej i Dąbrowskiego. Miasto zapewia, że większość obiektów inżynieryjnych na jego terenie jest w dobrym stanie technicznym, a w stosunku do pozostałych są już konkretne plany inwestycyjne.
W październiku informowaliśmy na naszych łamach o
trudnej sytuacji infrastrukturalnej w Łodzi. W mieście zamykane są kolejne trasy tramwajowe, a stan techniczny wiaduktów drogowych w ciągu ul. Przybyszewskiego oraz na ul. Dąbrowskiego jest tak zły, że wprowadzono istotne ograniczenia w zakresie m.in. liczby otwartych pasów ruchu. Wciąż istnieje ryzyko, że do czasu rozpoczęcia dużych inwestycji będzie konieczne zastosowanie dalszych obostrzeń.
W przyszłym roku prace na Wojska Polskiego/BrzezińskiejCzy możliwe jest, że trzeba będzie wyłączać z eksploatacji także inne wiadukty lub istotnie ograniczać możliwość ich wykorzystania? – W Łodzi mamy wiele obiektów inżynieryjnych jak przepusty, mosty, kładki, wiadukty, estakady czy tunele. Co roku wykonywane są ich przeglądy techniczne. Dzięki nim możemy na bieżąco oceniać potrzebę ich remontu, a większość obiektów jest w należytym stanie. Na kilku pozostałych mamy zaplanowane prace remontowe – uspokaja Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.
Przypomina on przy tym realizacje z kilku ostatnich lat: remont mostu nad rzeką Dobrzynką i mostu na ul. Biegunowej czy tegoroczną inwestycję dotyczącą estakady na ul. Pabianickiej. – Na przyszły rok mamy zaś zaplanowane prace na wiadukcie w ciągu ulic Wojska Polskiego i Brzezińskiej – mówi przedstawiciel ZDiT. Mowa tu o obiekcie nad linią kolejową nr 16 położonym w ciągu drogi krajowej nr 72, a więc bardzo istotnym nie tylko w kontekście ruchu miejskiego, ale też wylotowego w kierunku Brzezin.
Wieloletnie zaniedbania na Przybyszewskiego i Dąbrowie – Wszystkie te prace wykonujemy na obiektach wymagających okresowego remontu w ramach dobrego utrzymania, aby bezpiecznie służyły przez kolejne lata – mówi nasz rozmówca. Jak więc doszło do sytuacji, w której dwa wiadukty praktycznie nie nadają się do dalszej eksploatacji? – Obiekty na Dąbrowskiego i Przybyszewskiego powinny przejść swoją modernizację kilkanaście lat temu – przyznaje Tomasz Andrzejewski. – Obecnie, aby nadrobić zaległości, potrzeba olbrzymich nakładów finansowych i budowy wiaduktów praktycznie od nowa – dodaje.
Obecnie toczy się wybór wykonawcy przebudowy wiaduktu na Dąbrowie. – Pierwsze prace chcemy rozpocząć na początku przyszłego roku – usłyszeliśmy w Zarządzie Dróg i Transportu. – Natomiast w kwestii wiaduktu na Przybyszewskiego jesteśmy w trakcie odbiorów dokumentacji, która pozwoli na złożenie wniosku o dofinansowanie, po otrzymaniu którego będziemy wybierać wykonawcę prac – wskazują służby prasowe instytucji.