W lipcu ani razu nie było konieczności podnoszenia szlabanów na autostradzie A1 z Torunia do Gdańska. Było nieco mniej pojazdów i więcej płatności automatycznych.
W lipcu autostradą AmberOne przejechało dokładnie 2 168 946 pojazdów – wynika z danych spółki zarządzającej odcinkiem autostrady od Torunia do Gdańska. To o ok. 9 proc. mniej niż w lipcu ubiegłego roku.
Płatności automatyczne usprawniają
Kierowcy nie tkwili w tak długich korkach jak zdarzało się to w poprzednich, także tych pandemicznych, latach. W pierwszym wakacyjnym miesiącu nie było konieczności podnoszenia szlabanów na dwóch krańcowych placach poboru opłat, tj. w Rusocinie i w Nowej Wsi – takie rozwiązane stosowane było w ubiegłych sezonach w celu rozładowania korka, gdy czas oczekiwania był zbyt długi. Na przykład w ubiegłoroczne wakacje taka sytuacja miała miejsce aż 59 razy. Wówczas ruch był nieco wyższy, ale jednocześnie mniej osób korzystało z automatycznych, szybszych metod płatności za przejazd autostradą - w przypadku A1 jest to videotolling. Bez korzystania z usług inkasenta płacił wówczas niespełna co czwarty użytkownik (24 proc.).
W tym roku odsetek transakcji w systemie AmberGO wzrósł do 32,6 proc. – poinformowała Anna Kordecka, rzecznik prasowa spółki GTC.
– Rozbudowa Placu Poboru Opłat Nowa Wieś o dwie bramki zjazdowe oraz wzrost transakcji z wykorzystaniem systemu automatycznych płatności AmberGO, przełożyły się na brak zatorów na bramkach zjazdowych na tym placu, a co za tym idzie brak konieczności podnoszenia szlabanów – mówi Anna Kordecka. – Taki sam efekt wzrostu odsetka transakcji z wykorzystaniem systemu automatycznych płatności AmberGO obserwowany jest na Placu Poboru Opłat Rusocin, gdzie również nie było konieczności podnoszenia szlabanów – dodaje rzeczniczka GTC.
Skąd spadek ruchu?
Odrębna kwestią jest spadek natężenia ruchu liczony rok do roku. Z czego to wynika? – Polacy zaczynają oszczędzać na czym można. Skoro mamy większą ofertę kolejową nad morze, większą od niedawna możliwość upolowania tańszego biletu czy promowanie przejazdów dla grup od 2 do 6 osób, z drugiej zaś strony większe spalanie droższego paliwa na autostradzie, na której można osiągać spore prędkości to może być to jedna z przyczyn – wskazuje Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
– Z drugiej strony mamy przecież informacje o słabym obłożeniu miejsc noclegowych w nadmorskich kurortach. Liczba wyszukiwań zakwaterowania na terminy lipcowe była o 1/3 mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a na sierpniowe o ponad połowę. Przy rosnących cenach sporo turystów zwleka z podjęciem decyzji o wyjeździe licząc na znalezienie tańszych ofert w ostatniej chwili albo ogranicza wyjazdy lub szuka czegoś tańszego poza krajem – zwraca uwagę prezes ZDG TOR.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.