Rynek Infrastruktury
W ciągu kolejnych 15 miesięcy Polska będzie mogła jeszcze wydać 73 mld zł z perspektywy unijnej na lata 2007-2013. Kwieciński podkreślił, że nasz kraj musi podjąć bardzo duży wysiłek, by całkowicie wykorzystać przyznane nam środki. – Tempo wydatkowania funduszy nie rośnie i jest niskie. Jeżeli w takim tempie będziemy kontynuować, to będziemy 22 mld zł do tyłu – wyjaśnił minister i zaznaczył, że zwykle w IV kwartale tempo wydatkowania przyspiesza.
– Absolutnym priorytetem dla rządu na najbliższy kwartał powinno być zakończenie negocjacji programów operacyjnych na poziomie krajowym i regionalnym. Umowę partnerstwa mamy wynegocjowaną, natomiast szczegóły dotyczące tego, na co i jak będą kierowane pieniądze, zostały zawarte w programach operacyjnych – mówił Kwieciński.
Minister GGC zaznaczył, że dopóki Polska nie uzgodni programów operacyjnych, nie popłyną żadne pieniądze. – Zależy nam, aby jak najszybciej zamknąć negocjacje i ruszyć z inwestycjami – dodał. Okazuje się, że na pierwszy plan wysunęły się obecnie negocjacje programów regionalnych. Według Jerzego Kwiecińskiego, samorządowcom będzie zależało na podpisaniu Kontraktów Terytorialnych jeszcze przed wyborami samorządowymi.
Jerzy Kwieciński odniósł się też do zmian kadrowych w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Jego zdaniem połączenie resortu infrastruktury i rozwoju zwiększyło decyzyjność w tym pierwszym obszarze, jednak bardziej rozsądne byłoby połączenie ministerstwa rozwoju z segmentem przemysłu i innowacyjności.
– W tej chwili próba rozłączenia ministerstwa na dwa spowodowałaby paraliż na dwa do sześciu miesięcy i to byłoby niebezpieczne dla negocjacji z KE i dla wydawania pieniędzy z przyszłej perspektywy UE – ocenił Kwieciński.
Kwestie związane z perspektywą UE na lata 2014-2020 będą poruszane podczas II Kongresu Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 5 listopada br. w Krakowie. Więcej informacji znajdziesz na stronie TOR Konferencje. Organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury.