– Priorytetem na ten rok są negocjacje nowej perspektywy finansowej. Będziemy mieć do wydania 82,5 mld euro z nowej perspektywy finansowej, co daje 350 mld zł po obecnym kursie w polityce spójności. To dla nas wyzwanie potężne – oświadcza Jerzy Kwieciński, minister ds. rozwoju regionalnego w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
Marek Goliszewski, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, przyznał podczas prezentacji VIII raportu na temat stanu wykorzystania funduszy europejskich, że po raz ostatni Polsce przyznano tak duże środki i jest to ostatnia szansa na to, by te pieniądze wydawać rozsądnie i szybko.
– Te środki mają służyć wprowadzaniu innowacji. One przyczyniają się do wzrostu PKB i rozwoju infrastruktury. Chcemy dopingować rząd, by przyspieszył pewne prace – mówił Marek Goliszewski, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
Jerzy Kwieciński przypomniał, że wynegocjowaliśmy już i podpisaliśmy umowę partnerstwa, jednak wciąż nie został zatwierdzony ani jeden program operacyjny. – Komisja Europejska zatwierdziła poniżej 10 projektów, ale nie ma wśród nich żadnego naszego. KE mówi, że w tym roku zatwierdzi jeden program krajowy i kilka regionalnych – wyjaśnił minister GGC i dodał, że liczy na to, że negocjacje uda nam się zakończyć w I kwartale 2015 roku.
Kwieciński powiedział, że unijny budżet na nową perspektywę został przyjęty z poślizgiem – w listopadzie zeszłego roku, natomiast miesiąc później przyjęto pakiet rozporządzeń, który jest kluczowy do rozpoczęcia negocjacji. W perspektywie na lata 2007-2013, pakiet rozporządzeń został przyjęty dwa miesiące wcześniej – w październiku.
Polska negocjuje obecnie programy regionalne, a pierwsza ich runda odbyła się we wrześniu. W sumie odbędzie się od 2 do 3 rund. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędą się negocjacje programów krajowych. Jerzy Kwieciński zauważył, że wychodzą one poza horyzont bieżącego roku.
– W obecnej perspektywie będziemy mieli kilkumiesięczny poślizg. W mijającej perspektywie pierwszy konkurs był ogłoszony 17 września 2007 roku. A kiedy z nowej będzie ogłoszony – tego nie wiemy – powiedział.
Kwestie związane z perspektywą unijną na lata 2014-2020 będą poruszane podczas II Kongresu Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 5 listopada br. w Krakowie. Więcej informacji znajdziesz na stronie TOR Konferencje. Organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury.