Fot. Piotr Frydecki, commons.wikimedia.org, CCA-SA 3.0
– Należy się zastanowić, czy można publiczne pieniądze wydawać efektywnie i mądrze. Wiemy, że mamy duże opóźnienie jeśli chodzi o wdrażanie dyrektyw unijnych, stoimy przed dylematem, czy stworzyć nową ustawę Pzp, która wdroży postanowienia dyrektyw, z drugiej strony pamiętając o tym, że główną przyczyną wielu niepowodzeń i błędów w systemie zamówień publicznych były złe polskie przepisy i praktyki – mówi Ryszard Kowalski, przedstawiciel Konfederacji Lewiatan.
Ekspert przypomina, że na początku transformacji Polska wykształciła prawo i praktykę polegającą na tym, że urzędnikom nie wolno ryzykować, aby nie zarzucono im podjęcia nieuzasadnionego ryzyka. – Ten mechanizm jest szkodliwy i nie da się zrobić z tym efektywnego systemu zamówień publicznych – podkreśla Kowalski.
Dodaje, że żaden nowoczesny i nowy system zamówień publicznych nie zapewni efektywnego realizowania inwestycji budowlanych, o ile równolegle nie zostaną dokonane zasadnicze zmiany w prawie budowlanym i planowaniu przestrzennym.
– Od lat mówi się, że potrzebna jest metodologia liczenia kosztu życia projektu. Od lat mówimy, że lokalizowanie inwestycji publicznych poza planami na bazie specustaw sprawia, że zakłócamy przestrzeń. W Prawie budowlanym i systemie zamówień publicznych wiemy, że występują ryzyka i błędem jest udawanie, że ich nie ma. Należy je też przypisać do odpowiednich uczestników procesu inwestycyjnego – wylicza przedstawiciel Konfederacji Lewiatan.
Ekspert wyjaśnia, że każdy element procedury związanej z realizacją inwestycji wymaga transparentności, zarówno okres zamawiają, realizacji, jak i rozliczania zamówienia publicznego. – Podatnik ma prawo wiedzieć, a władza publiczna ma obowiązek tę informację przekazać – zaznacza Ryszard Kowalski.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.