Przebudowany ma zostać 2-kilometrowy odcinek ul. Częstochowskiej i ul. Rzymskiej w Kaliszu w ciągu DW 450. W planie jest m.in. modernizacja wiaduktu kolejowego wraz z przebudową systemu sterowania ruchem. Przetarg w tej sprawie został już ogłoszony.
To kolejny etap
rozbudowy kaliskich ulic znajdujących się w ciągu drogi wojewódzkiej numer 450. Od kwietnia 2020 roku prowadzone były roboty na 2,5-kilometrowym fragmencie od tzw. rogatki do granicy miasta, a pierwsza część projektu ma się zakończyć za dwa miesiące.
Na tym jednak nie koniec - przebudowany ma zostać bowiem około 2-kilometrowy odcinek ul. Częstochowskiej i Rzymskiej w ciągu DW 450. Chodzi o fragment od ul. Kubusia Puchatka do ul. Antycznej. Zakres prac, oprócz wymiany nawierzchni, obejmie m.in.: modernizację wiaduktu kolejowego wraz z przebudową systemu sterowania ruchem. Inwestycja zakłada też budowę nowych chodników, wykonanie ścieżek pieszo-rowerowych, przebudowę zatok autobusowych, przebudowę miejsc parkingowych czy wykonanie nowego oświetlenia.
Przebudowa wiaduktu ma się zakończyć pod koniec listopada przyszłego roku (do tego terminu wliczone jest również uzyskanie pozwolenia na użytkowanie). Na czas prowadzonych robót podróżni muszą się liczyć z utrudnieniami, wprowadzony zostanie ruch wahadłowy, a pociągi kursować będą jednym torem. Pozostałe prace mają być wykonane w ciągu niespełna 2 lat od podpisania umowy z wykonawcą.
Przetarg w tej sprawie ogłosił już Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu, a zainteresowane firmy mogą się zgłaszać do 12 września. Przy wyborze zwycięzcy urzędnicy będą brać pod uwagę przede wszystkim cenę (waga 95 %, im niższa, tym więcej punktów), ale też okres rękojmi za ewentualne wady (waga 5 %, im dłuższy okres, tym więcej pkt). Obowiązuje 1,2 mln złotych wadium, a ewentualne odwołania rozpatrzy Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie.
Przypomnijmy, że pierwszy etap prac w ciągu DW 450 w Kaliszu, który ma się zakończyć za dwa miesiące przewidywał m.in.: przebudowę skrzyżowania ul. Nowy Świat z ul. Legionów i ul. Ułańską na rondo turbinowe; przebudowę skrzyżowania ul. Częstochowskiej, Budowlanych i Baśniowej na rondo turbinowe; remont nawierzchni w rejonie ronda Ptolemeusza; przebudowę zatok autobusowych oraz miejsc postojowych w ciągu ul. Częstochowskiej czy budowę i przebudowę ścieżek rowerowych. Prace pochłonęły ponad 38 milionów złotych, a ponad 27 mln zł wyniosło dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.