Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że złożony został wniosek do wojewody kujawsko-pomorskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w odniesieniu do 21-kilometrowego odcinka Solec – Toruń Zachód na drodze ekspresowej S10. To kluczowy element długo oczekiwanej przez mieszkańców regionu trasy szybkiego ruchu między Bydgoszczą a Toruniem.
Budowa drogi ekspresowej S10, która docelowo połączy Szczecin z planowaną drogą ekspresową S50, stanowiącą północny odcinek obwodnicy aglomeracji warszawskiej, wyraźnie przyspiesza. Jak niedawno informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury”, jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na wszystkie odcinki między Stargardem a Piłą. Wydano również decyzję środowiskową dla odcinka z Bydgoszczy do obwodnicy Wyrzyska. Tym samym być może jeszcze w tej dekadzie powstanie najkrótsze połączenie Warszawy i Szczecina drogami szybkiego ruchu. Coraz bliżej także do rozpoczęcia prac budowlanych na chyba najbardziej oczekiwanym odcinku między Bydgoszczą a Toruniem.
Schemat planowanego węzła Solec (graf. GDDKiA)
Jak bowiem informuje GDDKiA, złożony został wniosek do wojewody kujawsko-pomorskiego, dotyczący wydania tzw. decyzji ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Po jej wydaniu najprawdopodobniej możliwe będzie wejście wykonawcy na plac budowy niemal od razu, ponieważ ZRID przeważnie wydaje się pod rygorem natychmiastowej wykonalności. ZRID otwiera także procedurę odszkodowawczą za nieruchomości w korytarzu danej inwestycji przejmowane przez Skarb Państwa. Przewiduje się uzyskanie ZRID w terminie do 7 miesięcy.
Odcinek drogi ekspresowej S10 między węzłami Solec i Toruń Zachód zrealizuje w formule “projektuj i buduj” konsorcjum Kobylarni (lider) i Mirbudu. Wartość kontraktu opiewa na 426 mln zł, a rzeczony odcinek jest najdłuższym wśród przewidzianych do realizacji między Bydgoszczą a Toruniem. Oprócz nowego węzła Solec powstanie także para miejsc obsługi podróżnych, drogi równoległe do ruchu lokalnego, czy też przejście dla zwierząt. Na nieco ponad 21-kilometrowym odcinku powstanie 12 obiektów inżynieryjnych. Prace budowlane mają zostać zrealizowane do 2026 roku.