Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację obwodnicy Rusinowa w przebiegu drogi krajowej nr 22. To kolejna miejscowość w powiecie wałeckim, która zyska obejście w przebiegu rzeczonej trasy. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic.
Państwowy zarządca infrastruktury drogowej ogłosił przetarg w systemie “projektuj i buduj” na realizację 4,5-kilometrowej obwodnicy Rusinowa w przebiegu drogi krajowej nr 22 w województwie zachodniopomorskim. W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi głównej ruchu przyspieszonego na wschód od miejscowości. Wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. decyzji ZRID), budowę obwodnicy oraz realizację szeregu inwestycji towarzyszących, np. prac w zakresie infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, czy też przebudowy i korekty przebiegu istniejących dróg.
Rusinowo to jedna z aż czterech miejscowości w powiecie wałeckim, które zyskają obwodnicę w ramach drogi krajowej nr 22. Pozostałe z nich to Człopa, Wałcz i Szwecja. Nie będzie zatem przesadnym stwierdzenie, że “dwudziestkę dwójkę” w powiecie wałeckim czeka de facto kompleksowa modernizacja, w wyniku czego wzrośnie bezpieczeństwo i płynność ruchu, a komfort życia lokalnych społeczności ulegnie poprawie. Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury”, w sierpniu ogłoszony został przetarg na realizację obwodnicy Szwecji. W tym samym miesiącu uzyskana została również decyzja środowiskowa w odniesieniu do projektu budowy obwodnicy Człopy. Dwa miesiące później GDDKiA otworzyła oferty w przetargu na realizację obwodnicy Szwecji – spośród pięciu złożonych dwie mieszczą się w założonym kosztorysie.
Cztery kryteria oceny ofert
Zamawiający będzie brał pod uwagę aż cztery kryteria w ocenie ofert. Największe znaczenie będzie miała standardowo cena, jednak z tego tytułu potencjalni wykonawcy będą mogli uzyskać tylko do 55% punktów. Kolejnych maksymalnie 20% punktów przewidziano za przedłużenie okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające oraz konstrukcje wsporcze. Tyle samo punktów będzie można uzyskać z tytułu przedłużenia okresu gwarancji jakości na obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem. Dodatkowo do 5% punktów będzie można uzyskać za zagospodarowanie destruktu asfaltowego na placu budowy. Oferty w przetargu będzie można składać do 19 grudnia bieżącego roku do godziny 10:50.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji została wydana już w lipcu 2022 roku. Wykonawcą studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowej był Transprojekt Gdański. Tożsame zlecenia w odniesieniu do obwodnic Człopy, Wałcza i Szwecji realizuje z kolei poznańskie Biuro Projektowe TRASA. GDDKiA zakłada, że przy podpisaniu umowy z wykonawcą prac projektowych i budowlanych w 2024 roku nowy odcinek będzie mógł zostać oddany do użytku cztery lata później.