Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na budowę obwodnicy Kolna w przebiegu drogi wojewódzkiej nr 647. Inwestycja uzupełni obwodnicę w przebiegu drogi krajowej nr 63, którą zrealizuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obydwie obwodnice będą się częściowo pokrywały ze sobą.
Przez Kolno, liczące 10 tys. mieszkańców miasto powiatowe w zachodniej części województwa podlaskiego, przebiegają dwie ważne trasy – droga krajowa nr 63 oraz droga wojewódzka nr 647. Druga z wyżej wymienionych liczy 46 kilometrów długości, zapewniając połączenie z Myszyńcem w województwie mazowieckim oraz węzłem Stawiski na drodze ekspresowej S61. W najbliższych latach miasto powinno doczekać się obwodnic w przebiegu obydwu dróg.
Zachodnia obwodnica w przebiegu DK nr 63, przewidziana do realizacji w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic, znajduje się na etapie
przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej, o czym informowaliśmy już na łamach “Rynku Infrastruktury”. W dniu 17 stycznia przetarg na realizację robót budowlanych w ramach obwodnicy w przebiegu DW nr 647 ogłosił natomiast Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. W listopadzie ubiegłego decyzję o zezwoleniu realizacji inwestycji drogowej wydał dla projektu ówczesny wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W ramach inwestycji powstanie 5,5 kilometra nowej drogi głównej bądź drogi głównej ruchu przyspieszonego, w zależności od odcinka – część przebiegu obwodnicy pokryje się z przyszłą obwodnicą zachodnią w ramach DK nr 63. Przewidziano również budowę jezdni dodatkowych przeznaczonych do obsługi terenów przyległych, budowę i przebudowę skrzyżowań oraz odcinków wlotowych dróg publicznych, ciągów pieszo-rowerowych, zjazdów, przepustów drogowych, dwóch obiektów mostowych nad rzeką Łabna oraz budowę i przebudowę różnego sieci – sanitarnej, wodociągowej, czy telekomunikacyjnej.
Łączny koszt inwestycji oszacowano na 95 mln zł. Projekt ma zostać sfinansowany w dużej mierze ze środków państwowych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zamówienie powinno zostać zrealizowane w terminie 16 miesięcy, począwszy od dnia podpisania umowy. Głównym kryterium oceny ofert w przetargu będzie cena – z tego tytułu potencjalni wykonawcy będą mogli uzyskać do 60% punktów. Zamawiający uwzględnił tylko jedno kryterium pozacenowe w postaci okresu gwarancji i rękojmi. Minimalny okres wynosi 5 lat i wówczas nie przyznane zostaną żadne dodatkowe punkty. Maksymalnych 40% punktów będzie można uzyskać za jego wydłużenie do 7 lat. Oferty w przetargu można składać do 23 lutego bieżącego roku do godziny 9:00.