Jakość badań gruntu realizowanych w Polsce bardzo różni się w zależności od ich wykonawcy. Firm, które prezentują najwyższy poziom, jest raczej niewiele. Od pozostałych podmiotów często jednak nie oczekuje się najwyższej jakości – to główne wnioski z debaty, jaka odbyła się w ramach Kongresu Projektantów i Inżynierów w Warszawie.
Jaka jest jakość prowadzonych w Polsce badań geologicznych? – Ocena w skali szkolnej waha się od 3 do 4+ – mówił podczas Kongresu Projektantów i Inżynierów Tomasz Skowera, naczelnik Wydziału Gruntów, Geologii i Geotechniki w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zwracał uwagę, że różne firmy radzą sobie z powierzonymi zadaniami różnie: jedne biorą udział w pracach geologicznych, inne dobrze wiedzą, co podczas takich prac robić w celu ich dobrej realizacji.
Za obszernością opracowań nie zawsze idzie jakość
Dr Paweł Pietrzykowski, ekspert branży geologicznej i geotechnicznej z Centralnego Portu Komunikacyjnego, wystawił ocenę 4. – To świadoma generalizacja dużych firm i małych, jedno- czy dwuosobowych przedsiębiorstw. Z jednej strony opracowania na 20 czy 30 tomów miewają pomyłki i błędy, a z drugiej małe opracowania wykonywane na zamówienie, wręcz szyte na miarę, potrafią być bardzo dobre – stwierdził.
– Czynników, które powinny wpływać na ocenę, jest pewnie ok. 10 – powiedział natomiast Arkadiusz Merchel, wiceprezes zarządu Związku Ogólnopolskiego Projektantów i Inżynierów. Na jakość dokumentacji wpływa jego zdaniem m.in. czas, jaki wykonawca dostał na jej przygotowanie. Negatywnie na dokumentacji mogą odbić się także np. zmiany projektowe wprowadzane przez inwestora już w trakcie badań czy niskie wynagrodzenia wynikające np. z niezwaloryzowanych umów zawieranych kilka lat temu. Jego ogólna ocena wyniosła 4,5. – To nie jest tak, że mamy słabych inżynierów czy niedoświadczone kadry. To wszystko mamy, ale na wszystko potrzebny jest czas, potrzebna jest rzetelność, także po stronie inwestora, który opracowuje harmonogram inwestycji – przekonywał.
Niewykorzystywany potencjał branży
Sławomir Krysiak, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Badań Podłoża Gruntowego, uznał, że ogólna ocena jakości badań to zaledwie 3. – Moim kryterium była kompletność naszych usług. Badanie gruntu to pewien zespół zadań. Grupa firm, która bada, ma doskonałych projektantów i za wszystko odpowiada, jest nieliczna. Są zaś setki firm, które zajmują się tylko fragmentem tych działań, wykonując swoje usługi w sposób nie zawsze świadomy, a często i nierzetelny – opisywał. Według jego obserwacji kompleksowe i rzetelne podejście prezentuje co pięćdziesiąty, a może nawet co osiemdziesiąty podmiot. – Stykam się z mnóstwem dokumentacji na poziomie dwójkowym – dodał.
Dr hab. Tomasz Godlewski prof. ITB z Instytutu Techniki Budowlanej stwierdził natomiast, że potencjał firm branży badań gruntu ocenia nawet na 5, ale znacznie niżej – świadomość innych podmiotów budowlanych co do możliwości wykorzystania umiejętności inżynierów z tego obszaru. – Potrzeby są różne: są budowy domków jednorodzinnych i wielkie inwestycje infrastrukturalne. Uważam, że są w Polsce firmy, które są w stanie w każdym z tych przypadków dobrze wypełnić swoją rolę – mówił. Zwracał jednak uwagę, że projektanci często nie są nawet świadomi, że opracowania w zakresie gruntu, jakie otrzymują, są niskiej jakości, co nie kreuje na rynku potrzeby prowadzenia prac na najwyższym poziomie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.