Autostrada A1 od węzła Łódź Południe ma być połączona z drogami ekspresowymi S8, S12 i S74. W tym celu powstanie ponad 50 km ekspresówki. Poszukiwania optymalnego przebiegu zostały już zawężone do jednego korytarza. Projektanci przedstawią – jeszcze nie ostateczne – plany mieszkańcom.
Rozpoczynają się spotkania informacyjne, w trakcie których mieszkańcy powiatów łódzkiego wschodniego, piotrkowskiego, tomaszowskiego i opoczyńskiego poznają propozycje przebiegu poszczególnych wariantów nowej drogi ekspresowej. Droga w przyszłości stworzy nowe połączenie m.in. Wrocławia z Warszawą.
Projektanci pracują
Prace nad wytyczeniem przyszłej trasy ruszyły pod koniec ub. roku. Zadanie powierzono firmie Transprojekt Gdański. Za ok. 32 mln zł projektanci mają opracować studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej dla połączenia węzła Łódź Południe (A1/S8) z węzłem Kozenin (S12/S74).
Pierwotnie analizowano trzy możliwe korytarze, a dla każdego z nich wygenerowano po 150 możliwych wariantów. Po pierwszych analizach i odrzuceniu niemożliwych do realizacji oraz nieracjonalnych rozwiązań zostały po 3 warianty dla każdego korytarza. W kolejnym kroku odpadły dwa korytarze – północny (m.in. najdłuższy i przecinający tereny Natura 2000) i środkowy (oznaczał konieczność przekraczania aż 4 linii kolejowych, a także duża kolizyjność z terenami zabudowanymi).
Obecnie prace prowadzone są w obrębie trzech wariantów korytarza południowego. Jak podkreśla inwestor, charakteryzuje je stosunkowo najmniejsza kolizyjność z zabudowaniami i obszarami chronionymi oraz możliwość wybudowania węzła na przecięciu z istniejącą drogą ekspresową S8.
Każdy z wariantów przebiega przez teren czterech powiatów: łódzkiego wschodniego, piotrkowskiego, tomaszowskiego i opoczyńskiego i przecina jedna linię kolejową. Wstępne propozycje mają ok. 54-55 km. To z nimi teraz zapoznają się mieszkańcy.
Po konsultacjach i uwagach mieszkańców prowadzone będą dalsze prace. Możliwe że będą one dotyczyły wariantów zmodyfikowanych w stosunku do obecnych propozycji, stanowiących ich połączenie, ale także nowych propozycji.
Na razie, w zależności od wariantu przebieg przyszłej trasy przed węzłem Studzianki planowany jest na południe od miejscowości Chorzęcin lub pomiędzy Komornikami a Chorzęcinem. Za węzłem Studzianki – znów w zależności od wariantu - przebieg poprowadzony jest na południe od miejscowości Wiaderno lub pomiędzy miejscowością Wiaderno a miejscowościami Jadwigów i Wola - Wiaderno.
Każdy z wariantów, na obecnym etapie prac, przecina Pilicę na południowy wschód od Tomaszowa Mazowieckiego poza strefą terenów cennych środowiskowych - mowa o Niebieskich Źródłach. Warianty zbliżają się do terenów, na których znajdują się Groty Nagórzyckie.
Proponowane trasy przebiegają pomiędzy miejscowością Wąwał a kopalnią Biała Góra, przecinają drogę powiatową relacji Małe Końskie – Radonia, na której powstać miałby węzeł Tomaszów Mazowiecki Południe. Dalej droga poprowadzona miałby być przez tereny rolnicze.
Można składać uwagi
Pierwsza tura spotkań z mieszkańcami potrwa od 7 do 11 października. Kolejna planowana jest w lutym. Przed końcem przyszłego roku ma być złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj mógłby – według obecnego harmonogramu – być ogłoszony około połowy 2029 roku, a droga byłaby gotowa w roku 2035.
Nowa trasa przejęłaby część ruchu, który obecnie od strony Dolnego Śląska w stronę Warszawy odbywa się od węzła Łódź Południe, przez A1 i dalej autostradą A2. Poprawi też przejazd od strony Wielkopolski w kierunku województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.