Podczas posiedzenia Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych wybrano najkorzystniejszy wariant dla obwodnicy Dobrego Miasta w ciągu drogi krajowej nr 51. Analiza wskazała, iż najlepszym rozwiązaniem będzie wariant trzeci – W3.
Budowa obwodnicy Dobrego Miasta znajduje się na liście zadań rezerwowych w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Na ten moment środki są zapewnione na prace przygotowawcze. Udział w nich będzie miała gmina Dobre Miasto, która przeznaczy na ten cel 1,5 mln zł.
W ramach rządowego programu w województwie warmińsko-mazurskim w sierpniu 2022 roku oddano do użytku obwodnicę Smolajn, a na etapie realizacji jest obwodnica Gąsek. Do 2030 roku w województwie powstaną również obwodnice Olsztyna, Pisza i Szczytna.
Korzyści z wariantu trzeciego
ZOPI, wybierając najkorzystniejszy wariant, kierował się kryteriami technicznymi, ekonomicznymi, środowiskowymi, społecznymi oraz funkcjonalno-ruchowymi. Po analizie, okazało się że wskazany wariant W3 jest najbardziej korzystny zwłaszcza pod względem ekonomicznym i społecznym.
Według tego rozwiązania, początek obwodnicy będzie na styku z odcinkiem DK51 Smolajny – Kosyń, a koniec dołączy do obwodnicy Barcikowa, omijając Stary Dwór.
Obwodnica Smolajn odbija w kierunku południowo-wschodnim i omija Dobre Miasto od strony wschodniej. Obejście Dobrego Miasta będzie miało ok. 7,3 km długości i będzie drogą klasy GP (główną ruchu przyspieszonego) o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku o szerokości 3,5 m. Nośność nawierzchni będzie natomiast wynosiła 11,5 t/oś.
Podstawowym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu drogowego, a także ograniczenie hałasu, zanieczyszczeń powietrza oraz ruchu tranzytowego w mieście.
Czas na KOPI
Kolejnym krokiem prowadzącym do rozpoczęcia budowy obwodnicy Dobrego Miasta będzie ocena dokumentacji przez Komisję Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy GDDKiA. Wezmą w nim udział pracownicy Generalnej Dyrekcji, projektanci opracowujący dokumentację, a także przedstawiciele instytucji zewnętrznych zainteresowani inwestycją.
KOPI będzie miało za zadanie zaakceptować dokumentację, a protokół z posiedzenia będzie podsumowaniem części spotkania z udziałem interesariuszy zewnętrznych oraz części technicznej.
W protokole KOPI rekomendowany jest wariant przebiegu inwestycji lub wariant rozwiązań technicznych do kolejnego etapu przygotowania zadania, w tym m.in. do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej do burmistrza Dobrego Miasta.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.