Do tej pory GDDKiA ogłosiła już 70 przetargów na inwestycje drogowe, które będą realizowane w ramach nowej perspektywy finansowej, podpisywane są pierwsze umowy, wciąż spływają oferty . Izabela Kornas, dyrektor Departamentu Postępowań Przetargowych w GDDKiA jest zadowolona z malejącej różnicy między szacowanym budżetem zamawiającego, a składanymi najniższymi ofertami.
Ogłoszone przez Generalną Dyrekcję przetargi w formule tradycyjnej i „projektuj i buduj” dotyczą w sumie 87 odcinków dróg krajowych o długości około 1226 km. – Podpisaliśmy 13 umów, kolejnych kilkanaście zostanie zwartych przed końcem tego roku – informuje Kornas. Dodaje, że o kontrakty drogowe ubiega się ponad 100 firm, z czego 1/3 to firmy zagraniczne, najczęściej z Włoch, Hiszpanii, Czech i Niemiec.
– Statystyki cen ofertowych wykazują, że przeciętnie cena oferty najtańszej w porównaniu do szacunkowej wartości zamówienia wynosi 76%. Wskaźnik ten widocznie wzrasta. W latach 2009-2010 dla zadań z programu budowy dróg wynosił średnio 65%. Analogiczna tendencja występuje w całym sektorze budowlanym. W oparciu o statystyki Prezesa UZP ta różnica między wartością kosztorysową a najniższą wynosiła w 2013 roku – 80%, w 2012 – 75% i w 2010 – 70% - wylicza dyrektor.
– Oferty złożone w 2014 roku to oferty około 80 rożnych przedsiębiorstw, w tym 24 zagranicznych. W przypadku umów, które zostały już zawarte, to 15 różnych firmy, w tym 5 zagranicznych. Ta proporcja wydaje się by ugruntowana i stabilna – ocenia dyrektor.
Średnia liczba wniosków składanych w postępowaniach jest według informacji GDDKiA zbliżona do lat poprzednich i wynosi 19. Oferty cenowe składa blisko połowa z przedsiębiorstw. – Przy tak dużej liczbie projektów w tym samym czasie wydaje się to być wysokim wskaźnikiem – uważa Izabela Kornas.
Z kolei średnia liczba ofert dla całego rynku zamówień publicznych we wszystkich przetargach według statystyk UZP to niecałe trzy oferty. – W przypadku robót budowlanych o wartości powyżej 5 mln euro średnia krajowa liczba ofert to pięć – informuje przedstawicielka GDDKiA.
Problematyka procesów inwestycyjnych będzie poruszana podczas II Kongresu Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 5 listopada br. w Krakowie. Więcej informacji znajdziesz na stronie TOR Konferencje. Organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury.