Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że trwają intensywne prace przygotowawcze dla budowy nowej drogi krajowej, która połączy elektrownię jądrową w gminie Choczewo z drogą ekspresową S6. Kontrakt realizuje spółka Transprojekt Gdański.
Nowa droga krajowa o długości ok. 30 kilometrów ma połączyć elektrownię jądrową w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim z węzłem Łęczyce na drodze ekspresowej S6. Umowa podpisana przez państwowego zarządcę infrastruktury drogowej z Transprojektem Gdańskim zakłada pozyskanie decyzji środowiskowej oraz materiałów umożliwiających ogłoszenie przetargu w formule “projektuj i buduj”, co ma mieć miejsce na przełomie I i II kwartału 2024 roku.
Przygotowanie dokumentacji zostało podzielone na dwa zadania, realizowane przez tego samego wykonawcę. Pierwsza część obejmuje budowę odcinka z elektrowni jądrowej do drogi wojewódzkiej nr 213. Natomiast druga część dotyczy odcinka do węzła Łęczyce na drodze ekspresowej S6. Przewidywany czas realizacji obydwu części wynosi odpowiednio 30 i 32 miesiące. Obecnie w ramach prac przygotowawczych ich wykonawca opracowuje prognozy ruchu oraz dokumentację geologiczno-inżynierskę i środowiskową. Trwa także inwentaryzacja środowiskowa.
Jak wskazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, rekomendowany przez projektanta wariant przebiegu nowej drogi krajowej spotkał się z przychylnością społeczności lokalnych i władz samorządowych. Otoczenie społeczne wyraziło przychylność podczas kolejnych rund konsultacji, jakie odbył się w Choczewie i Łęczycach. Nowy jednojezdniowy korytarz powstanie w standardzie GP, czyli drogi głównej ruchu przyspieszonego. Parametry nośności nawierzchni mają spełniać kryteria dopuszczenia ich dla przejazdu pojazdów ciężkich o nacisku na oś 115 kN.
W gminie Choczewo ma powstać pierwsza w Polsce duża elektrownia jądrowa, w ramach której docelowo funkcjonować mają 3 reaktory jądrowej AP1000 produkcji Westinghouse o łącznej mocy 3750 MWe. Podkreślmy to – pierwsza duża, a niekoniecznie pierwsza w ogóle, ponieważ ambitne plany w zakresie budowy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) mają w Polsce choćby Orlen Synthos Green Energy (OSGE), czy KGHM Polska Miedź. Według przedstawicieli OSGE pierwszy SMR w Polsce mógłby zostać uruchomiony jeszcze w 2029 roku, natomiast deklaracje rządu w kontekście uruchomienia dużej elektrowni jądrowej wskazują na 2033 rok.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.