Dziesięć projektów dotyczących m.in. obiektów inżynierskich ma fundusze z CEF w ramach projektu Mobilność Wojskowa. Umowy już podpisane.
Mowa o II naborze w ramach „Łącząc Europę” Mobilność Wojskowa. Spośród 57 rekomendowanych do dofinansowania projektów dziesięć pochodzi z Polski. Beneficjentami są m.in. GDDKiA, PKP PLK oraz PLL LOT. Wszyscy beneficjanci mają już umowy o dofinansowanie zawarte z Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).
Dofinansowane projekty dotyczą dostosowania odcinków sieci TEN-T do wymogów technicznych odpowiednich do zaspokojenia potrzeb cywilnych i obronnych z uwzględnieniem sytuacji jaka powstała po inwazji Rosji na Ukrainę.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała 8,14 mln euro na projekt „Wzmocnienie obiektów mostowych na wybranych drogach krajowych w sieci TEN-T na odcinkach wskazanych do przemieszczania wojsk”. W ramach przedsięwzięcia zmodernizowanych lub wybudowanych ma być 7 obiektów inżynierskich, w tym rozszerzenie dwóch istniejących mostów, budowę trzech przepustów i nowego mostu, który powstanie w miejscu rozebranego starego mostu. Ponadto – jak informuje Centrum Unijnych projektów Transportowych - drogi zostaną dostosowane do parametrów podwójnego zastosowania. GDDKiA uzyskała także dofinansowanie na projekt obejmujący przebudowę dwóch obiektów mostowych w ciągu autostrady A2.
PKP Polskie Linie Kolejowe uzyskały 6,55 mln euro na projekt Prace na punktach ładunkowych zlokalizowanych na sieci TEN-T. Celem jest poprawa mobilności wojskowej na 13 stacjach kolejowych znajdujących się w sieci bazowej i kompleksowej TEN-T. Jak poinformowano, parametry punktów ładunkowych zostaną dostosowane do obsługi transportów wojskowych i cywilnych.
1,08 mln euro otrzymają Polskie Porty Lotnicze, które zrealizują projekt Lotnisko Chopina w Warszawie – inwestycje w infrastrukturę podwójnego zastosowania mające na celu zapewnienie realizacji operacji podstawowych 24/7.
Chodzi o wdrożenie systemu wizualizacji ruchu naziemnego na lotnisku, a także modernizację systemu oświetlenia na płytach postojowych samolotów PPS-3 i PPS-9. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa operacji lotniczych oraz dostosowanie elementów infrastruktury do obowiązujących wymogów.
Inne dofinansowane projekty obejmujące infrastrukturę lotniskową będą realizowane przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze – chodzi o projekt budowy multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym Katowice) oraz Port Lotniczy Szczecin Goleniów, który zrealizuje projekt dotyczący nowego systemu lądowania samolotów.
Dofinansowanie w ramach Mobilności wojskowej otrzymały także Port Lotniczy Rzeszów Jasionka - środki na budowę wybranych dróg w porcie lotniczym oraz Port Lotniczy Wrocław – na projekt dotyczy zwiększenia możliwości operacyjnych części lotniczej lotniska.
Beneficjentem CEF w tym projekcie jest także miasto Częstochowa, które z udziałem tych środków wybuduje 3 obiekty inżynieryjne w ciągu Alei Wojska Polskiego.
Obecnie trwa III nabór wniosków w ramach Instrumentu Łącząc Europę Mobilność Wojskowa. Wnioski przyjmowane będą do 21 września, a budżet programu wynosi 790 mln euro. Maksymalny poziom dofinansowania to 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie otrzymają projekty polegające na dostosowaniu sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania w ramach mobilności wojskowej.
Jeśli cała pula środków zostanie rozdysponowana, będzie to ostatni nabór w ramach tego priorytetu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.