Rynek Infrastruktury
To decyzja dotycząca strategicznej inwestycji na terenie województwa dolnośląskiego. Jej celem jest budowa gazociągu o długości około 41,7 km i średnicy 500 mm, zlokalizowanego na terenie gmin: Miękinia, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Długołęka oraz miasto Wrocław. Gazociąg Gałów - Kiełczów stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej i Bałkanów.
Inwestycja stanowi część projektu realizowanego przez spółkę Gaz-System. „Modernizacja systemu przesyłowego w województwie dolnośląskim w celu zwiększenia funkcjonalności i operacyjności linii międzysystemowej PL-DE", składającego się z czterech zadań i obejmującego prace inżynieryjne oraz przedinwestycyjne dla gazociągów: Lasów-Jeleniów (dla odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia DN 500 MOP 8,4 relacji Dziwiszów - Jeleniów).
Nowe połączenie w przyszłości ma umożliwić zagospodarowanie nadwyżek gazu z Niemiec na obszar Górnego Śląska, co wiąże się z dywersyfikacją dostaw gazu oraz zapewni połączenie PMG Wierzchowice z aglomeracją Dolnego i Górnego Śląska. Planowana inwestycja ma więc priorytetowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak również strategiczny charakter z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie możliwości przesyłowych gazu pomiędzy istniejącymi węzłami Gałów - Kiełczów, przebieg nowego gazociągu prawie na całej długości zaplanowany został wzdłuż linii istniejących gazociągów zlokalizowanych pomiędzy tymi dwoma węzłami, tj. w odległości 2 - 3 m od gazociągów DN300 relacji Ołtaszyn - Szewce i DN200 Wrocław - obwodnica północna. Istniejące gazociągi posiadają wyznaczoną strefę kontrolowaną, która zgodnie z wymogami prawa wolna jest od zabudowy i trwałego zagospodarowania (poza drogami i torami kolejowymi).
Inwestycja została zaplanowana w najbliższej, ze względów wymogów bezpieczeństwa, odległości od istniejących gazociągów. Przy ustaleniu lokalizacji inwestycji wzięto pod uwagę głównie wyniki inwentaryzacji przyrodniczej obszarów cennych przyrodniczo oraz zagospodarowanie terenów sąsiadujących z terenem planowanego przebiegu gazociągu.
W wydanej decyzji środowiskowej Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu określił warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji planowanej inwestycji oraz wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w kolejnych decyzjach umożliwiających realizację inwestycji.