Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że handel internetowy wciąż się rozwija, a zakupy w sieci stają się z każdym rokiem coraz bardziej przystępne dla klientów. Nowe technologie rewolucjonizują funkcjonowanie świata e-commerce i nie ma od tego odwrotu. Ale czy wszystkie sklepy działające w świecie wirtualnym są gotowe na rozwój i wiedzą, z jakich możliwości mogą skorzystać?
Właściciele małych i średnich e-sklepów po pewnym okresie prowadzenia biznesu nierzadko stają przed takim dylematem: „Czy dochodowość mojego biznesu jest dla mnie wystarczająca, czy jednak powinienem szukać możliwości dalszego rozwoju swojego sklepu?”. Stara biznesowa prawda mówi, że każdy kto stoi w miejscu, tak naprawdę się cofa − rynek nie znosi próżni i zawsze znajdzie się ktoś, kto obsłuży klienta, szybciej, lepiej, oferując mu przy tym lepszy asortyment. Dlatego warto mieć na uwadze obecne możliwości logistycznego wsparcia e-biznesu jakie oferuje rynek. A daje ich bardzo dużo.
Rozwiązania takie jak fulfillment, one-day delivery, rozwój punktów PUDO (PickUp, Drop Off) czy te związane z logistyką „ostatniej mili” umożliwiają skorzystanie z wielu narzędzi wzmacniających logistykę e-sklepu na każdym jej etapie. A przy tym można je wdrożyć niewielkimi nakładami. Ale zaraz pojawią się pytania: które rozwiązania warto wprowadzić i jak z nich efektywnie korzystać w obecnym otoczeniu biznesowym? Przedsiębiorcy rozwijający małe sklepy internetowe mają – w odróżnieniu od ich większych, sieciowych konkurentów – minimalny margines błędu jeśli chodzi o ryzyka związane z nietrafionymi inwestycjami. Bardzo ważna jest w tym momencie weryfikacja tych ryzyk i tzw. wąskich gardeł w procesach logistycznych, a także dobranie takich rozwiązań, które sprostają sytuacjom zwiększonego wolumenu zamówień. Jak wiadomo, w przypadku posiadania podobnego asortymentu w tym samym przedziale cenowym, to często właśnie sposób i szybkość dostawy są czynnikami mocno wpływającymi na decyzje zakupowe klientów.
Ci z drobnych e-przedsiębiorców, którzy nie spojrzą krytycznym okiem na swoje modele działalności i procesy realizacji zamówień, narażeni są nie tylko na odpływ klientów do konkurencji, ale również negatywne opinie pojawiające się w sieci. Dlatego czasami warto wyjść ze swojej strefy „biznesowego” komfortu i zastanowić się, jak usprawnić pewne aspekty działania własnego e-sklepu.
Więcej o możliwościach jakie dają nowe rozwiązania w zakresie logistyki e-commerce będzie można dowiedzieć się podczas konferencji organizowanej przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR. Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny dla przedstawicieli sklepów internetowych. Program i szczegóły dostępne są stronie konferencji