W ciągu ostatniej dekady liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym w przeliczeniu na każde 100 tys. pracujących spadła czterokrotnie. Mówimy o czasie, kiedy działalność na rzecz poprawy BHP w budownictwie podjęły wspólnie duże firmy budowlane zawierając Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa. Pod hasłem „Budowa się kończy. Bezpieczeństwo NIGDY” trwa tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa. To czas kiedy wykonawcy zrzeszeni w Porozumieniu przypominają, że nie ma miejsca na odstępstwa od zasad dotyczących ochrony zdrowia i życia pracowników.
Trwający od 23 do 29 maja Tydzień Bezpieczeństwa odbywa się już po raz dziewiąty. Jego organizatorem jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – zrzeszenie, które powstało w 2010 r. i skupia wiodące firmy na rynku generalnego wykonawstwa. Obecnie tworzy je 15 przedsiębiorstw: Eiffage, Erbud, Eurovia, Hochtief Polska, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, NDI, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud.
Nadrzędny cel porozumienia to: zero wypadków na budowach. Porozumienie promuje jednocześnie kulturę bezpieczeństwa, uświadamia w zakresie niebezpieczeństw związanych z pracą na budowie oraz promuje rozwiązania, które minimalizują ryzyko wypadku.
Sygnatariusze porozumienia swe cele realizują poprzez wdrażanie standardów bezpieczeństwa, w tym wprowadzanie systemowych rozwiązań z dziedziny BHP oraz działalność edukacyjno-szkoleniową. Wspólnie wymieniają się także wiedzą w zakresie bezpieczeństwa i analizują zdarzenia wypadkowe. Coroczny Tydzień bezpieczeństwa to dodatkowa okazja do promowania kultury bezpiecznej pracy na budowie tak wśród pracowników wykonawców generalnych, jak i podwykonawców.
Tegoroczne hasło ma przypominać, że bezpieczeństwo to proces ciągły.
– Tydzień bezpieczeństwa to zwieńczenie naszych całorocznych wysiłków. Wszyscy ciężko pracujemy po to, aby podnosić standardy i poziom bezpieczeństwa na budowach. Wymaga to zmiany sposobu myślenia i nowych umiejętności związanych z organizacja pracy, gdyż często sam pracownik, który ulega wypadkowi mógłby temu wypadkowi zapobiec. Bezpieczeństwo na polskich budowach w ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniło. Wszyscy wkładają w to bardzo dużo wysiłku, szczególnie firmy zrzeszone w Porozumieniu Bezpieczeństwa dla Budownictwa, które wdrażają wspólne procedury i rozwiązania – mówi Michał Wasilewski, dyrektor koordynujący Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
– Budimex realizuje w Tygodniu Bezpieczeństwa działania skierowane do naszej kadry. Uświadamiamy naszych pracowników o ich obowiązkach, jak i przypominamy im jak organizować budowę bezpiecznie, dla nich i dla naszych podwykonawców. Najważniejszą zasadą na budowie dla każdego pracownika jest zadbać o swoje bezpieczeństwo. Uczymy naszych pracowników i zachęcamy ich do tego, by bezpiecznie organizowali swoją pracę. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność – mówi Tomasz Janowiak, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Pracy w firmie Budimex.
– To już dziewiąta edycja Tygodnia Bezpieczeństwa w ramach Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Chcielibyśmy zwrócić uwagę naszym pracownikom, ale również pracownikom od inwestora i naszym podwykonawcom, że bezpieczeństwo jest ważne nie tylko w miejscu pracy, ale także poza nim. O bezpieczeństwie powinniśmy pamiętać także w czasie wolnym, w czasie dojazdu do pracy i powrotu do domu. Na naszych budowach organizujemy szereg aktywności dla naszych pracowników, a także podwykonawców. Nasi pracownicy najchętniej biorą udział w aktywnościach które są związane z praktyką. To praktyka czyni mistrza. – mówi Monika Misterska – Kowalska, Specjalista ds. BHP w Warbudzie.
– Nasz cel od początku jest jasny. Będziemy zadowoleni dopiero wtedy, gdy liczba wypadków będzie równa zeru – mówi Justyna Mierzejewska, dyrektor działu BHP w NDI. – W tym roku nasze aktywności i działania skupiać będziemy m.in. wokół warsztatów szkoleniowych z prac na wysokości, transportu pionowego, szkoleń dla hakowych, a także prelekcji dotyczących odpowiedzialności za bezpieczeństwo wykładanych przez Inspektorów Okręgowych Inspektoratów Pracy.
Podobnie jak w latach ubiegłych akcja obejmie wszystkie budowy członków Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie na terenie całej Polski. Świadomość bezpieczeństwa wśród pracowników będzie budowana poprzez prelekcje, pokazy i rozmowy. W przygotowanej specjalnie na Tydzień Bezpieczeństwa „Księdze Pomysłów” znalazły się propozycje aktywności, które można przeprowadzić na terenie budów sygnatariuszy Porozumienia. Wśród zaproponowanych działań z zakresu BHP znaleźć możemy m.in. treningi i zabezpieczenia do prac na wysokości, warsztaty stanowiskowe podnoszące poziom wiedzy w kwestii potencjalnych zagrożeń, sposobów ich eliminacji oraz zasad prawidłowego zachowania podczas pracy, a także ćwiczenia gimnastyczne, przegląd narzędzi czy szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.
Według danych Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, w ciągu 10 lat działalności organizacji blisko dwukrotnie, z 8684 do 4743, zmniejszyła się liczba poszkodowanych w wypadkach na budowach w Polsce. W branży budowlanej jest dziś czterokrotnie mniej wypadków śmiertelnych na 100 tys. zatrudnionych niż przed dekadą. Duża w tym zasługa stowarzyszenia największych firm budowlanych w Polsce, które działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy.
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i Tydzień Bezpieczeństwa wpierają najważniejsze instytucje branżowe: Główny Inspektorat Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Związek Zawodowy Budowlani, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, Solidarność – Krajowy Sekretariat Budownictwa. Partnerami Porozumienia są Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego i Polska Izba Gospodarcza Rusztowań.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.