Komisja Europejska opublikowała wstępne dane dotyczące śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w 2024 roku. W całej wspólnocie w minionych 12 miesiącach zginęło na drogach około 19,8 tys. osób, co stanowi spadek o trzy procent w porównaniu z 2023 rokiem. Jak na tle UE wypada Polska?
W raporcie zaznaczono, że chociaż spadek liczby ofiar wskazuje na to, że Europa zmierza we właściwym kierunku, ogólne tempo poprawy pozostaje zbyt wolne, a większość państw członkowskich nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu UE, jakim jest zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do 2030 roku.
Zbyt wiele osób ginie na naszych drogach każdego roku. Musimy przyspieszyć działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w przypadku niechronionych użytkowników dróg i na obszarach wysokiego ryzyka, takich jak drogi wiejskie. Każda śmierć to o jedną za dużo i nadal jesteśmy zaangażowani w realizację naszego celu Vision Zero” – oznajmił Apostolos Tzitzikostas, komisarz ds. zrównoważonego transportu i turystyki w UE.
Jesteśmy na dobrej drodze
KE wskazuje, że średnia Unii Europejskiej maskuje znaczące różnice między państwami. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba ofiar śmiertelnych spadła tyko nieznacznie w takich krajach jak Grecja, Hiszpania, Francja i Włochy, a na przykład wzrosła w Irlandii i Estonii.
Polska natomiast – razem z Belgią, Bułgarią, Danią, Litwą i Słowenią – znajduje się wśród krajów, które są na dobrej drodze do osiągnięcia celu redukcji o połowę liczby ofiar śmiertelnych do 2030 roku.
Oddzielnie wyodrębniono Rumunię, w której liczba ofiar śmiertelnych spadła o 21 procent od 2019 roku, jednak kraj nadal ma najwyższy wskaźnik śmiertelności we wspólnocie.
Najbezpieczniejsze drogi znajdują się natomiast w Szwecji (20 zgonów na milion mieszkańców) i Danii (24). Na drugim biegunie, obok wspomnianej Rumunii (77), jest Bułgaria (74). Średnia UE to natomiast 44 zgony na milion mieszkańców.
Polska na tle Europy
Aktualnie udostępnione informacje to jedyne wstępne dane dla większości krajów i mogą ulec zmianie do jesieni, kiedy to poznamy pełne wyniki.
Na ten moment zestawienie zgonów na drogach przedstawia się następująco: