Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z Colas Polska na przebudowę drogi krajowej nr 12 w miejscowości Garzyn. To duża wieś, licząca blisko 1 tys. mieszkańców. Głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Droga krajowa nr 12 w województwie wielkopolskim już w najbliższych zmieni swoje oblicze na wielu fragmentach. Największą realizowaną obecnie inwestycją jest
budowa obwodnicy Gostynia, w efekcie której trasa zyska nowy przebieg na ponad 17-kilometrowym odcinku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje również inwestycje na istniejących fragmentach DK nr 12. Jednym z nich jest przejście przez miejscowość Garzyn (gmina Krzemieniewo, powiat leszczyński), w efekcie której poprawie ulegnie bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Przypomnijmy, że wcześniej, w 2020 roku, zakończono
przebudowę DK nr 12 na odcinku łączącym Kąkolewo z Garzynem, o czym informowaliśmy wówczas na łamach “Rynku Infrastruktury”.
Zadanie zrealizuje spółka Colas Polska, z którą GDDKiA podpisała właśnie umowę na realizację prac o wartości blisko 12 mln zł. O realizację zamówienia ubiegały się cztery podmioty – Colas Polska był najtańszy, a cena była jedynym kryterium oceny ofert. Spółka będzie miała 164 dni na wykonanie zamówienia. Wprawdzie odcinek objęty pracami jest stosunkowo krótki (liczy nieco ponad 1 kilometr długości), jednakże zakres inwestycji jest szeroki – istniejąca jezdnia zostanie rozebrana i zastąpiona nową o szerokości 7 metrów i nośności na poziomie 115 kN na oś. W efekcie odcinek będzie spełniał standardy właściwe drodze głównej ruchu przyspieszonego. Skrzyżowania z drogami gminnymi i powiatowymi zostaną rozbudowane poprzez budowę lewoskrętów, co przełoży się na poprawę zarówno bezpieczeństwa, jak i płynności ruchu.
Projekt obejmuje również remont przepustu, budowę wysp rozdzielających i obustronnych poboczy, przebudowę zatok autobusowych, wykonanie infrastruktury dla pieszych i rowerzystów (chodnik, droga rowerowa, ciąg pieszo-rowerowy) oraz budowę zjazdów i kanału technologicznego. Do zadań Colas Polska będzie należało również wykonanie nowego oznakowania poziomego i pionowego wraz z montażem znaków aktywnych. Skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych zostaną z kolei doświetlone. Na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników odcinka wpłynie również ustawienie barier ochronnych. Wykonawca będzie także odpowiadał za przebudowę pozostałej infrastruktury oraz usunięcie drzew i krzewów w zakresie kolizji z realizowaną inwestycją.