Dbałość o poprawę efektywności działania zakładu i obecność w wielu sektorach gospodarki – to jedne z priorytetów Cementowni Chełm. Zakład stara się inwestować w lepsze wykorzystanie swoich zasobów i znalezienie rynków zbytu dla wytwarzanych produktów.
„RynekInfrastruktury.pl”: Cementownia Chełm wdraża program optymalizacji kosztów i ulepszenie procesów wytwórczych. Czy w najbliższym czasie planowane są nowe inwestycje mające usprawnić pracę zakładu?
Tadeusz Radzięciak, członek zarządu CEMEX Polska, dyrektor Pionu Produkcji i Technologii: Nasza działalność jako kierownictwa pionu operacyjnego oparta jest na zasadach „continuous improvement” czyli ciągłej poprawy. Proces ten jest zinstytucjonalizowany, opiera się na wdrożeniu wspólnie ustalonych celów o różnym zasięgu: celami o zasięgu globalnym są działania dotyczące przykładowo zużycia paliw alternatywnych, remontów, kosztów, innych dobrych praktyk, efektywności operacyjnej itp. Raz w miesiącu w ramach Pionu Produkcji i Technologii, kadra i inżynierowie, spotykają się i prezentują interesujące ich tematy. Jeżeli okaże się, że dany projekt jest atrakcyjny, to staramy się, aby w ramach rocznego budżetu został on zrealizowany.
Czy zakład zamierza wprowadzić optymalizację kwestii związanych z odległością? Stanowi ona zapewne problem w kwestii transportowania produktów.
Tego procesu nie da się niestety uniknąć, a transport materiałów, paliw oraz naszych produktów jest dla nas położonych na wschodzie Polski poważnym obciążeniem kosztowym. Zakłady takie jak nasz buduje się na wiele lat. Pierwszy (Chełm I) został zbudowany i uruchomiony w 1960 roku i pracował równo 30 lat do 1990 roku, kolejny wybudowany w latach 70-tych dotrwał do 2000 roku. Z pierwszego zakładu zostało niewiele, wciąż przeprowadzamy inwestycje, oczywiście nasza Logistyka pracuje też nad optymalizacją kosztów transportu.
Jakie jest wykorzystanie cementu w różnych sektorach gospodarczych?
Trzeba być świadomym, że cement to bardzo ważny surowiec do produkcji betonu. Stałym sektorem, gdzie ten produkt jest wykorzystywany jest budownictwo. W zależności od koniunktury, z różną intensywnością pojawiają się inwestycje infrastrukturalne, dużo jest projektów związanych z ochroną środowiska, na przykład oczyszczalni ścieków. Ważną pozycją jest też budownictwo kubaturowe.
Zużycie cementu w kraju mierzy się ogólnym wskaźnikiem ilości zużytego cementu przypadającą na jednego mieszkańca, w Polsce jest ono stosunkowo wysokie i wynosi około 450 kg. Oczywiście oczekiwania są większe, ale do tej pory Polska jako kraj zużywa rocznie nie więcej niż 20 mln ton cementu. Obecnie jesteśmy na poziomie 16-17 mln ton, a wskaźnik ten zapewne będzie wzrastał do 2020 roku.
Czy Cementownia Chełm produkuje na eksport?
Nasze produkty są towarem masowym, trudnym i drogim w transporcie. Wymaga to posiadania dobrze zorganizowanej, specjalnej logistyki. Jednak część naszych produktów eksportujemy bądź to wykorzystując terminal morski w naszej Przemiałowni w Gdyni, albo transportem kolejowym wysyłając klinkier bezpośrednio z Chełma do Czech. W skali świata obrót naszymi wyrobami jest niewielki i jest to mniej niż 5%. Ogólnie eksport z Chełma stanowi 20% naszej produkcji.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.