Pracownicy zatrudnieni w Cementowni Chełm to nie tylko personel wewnętrzny, ale i firmy zewnętrzne świadczące usługi na rzecz zakładu. Kierownictwo dba o bezpieczeństwo każdej zatrudnionej osoby. Tadeusz Radzięciak, członek zarządu CEMEX Polska, dyrektor Cementowni Chełm opowiada o procedurach związanych z BHP w zakładzie.
„RynekInfrastruktury.pl”: Jaka jest specyfika zatrudnienia w branży cementowej?
Tadeusz Radzięciak, członek zarządu CEMEX Polska, dyrektor Pionu Produkcji i Technologii: Nasza działalność to przemysł aparaturowy, w pełni zautomatyzowany, w którym zatrudnienie nie jest duże. Na wielkość zatrudnienia wpływ natomiast mają pewne prace związane z sezonowością, dotyczące na przykład załadunku cementu workowanego. Pracowników sezonowych zatrudniamy przez agencje pracy tymczasowej. Ponadto kupujemy bardzo dużo usług zewnętrznych. Najwięcej pracowników potrzebujemy przy sezonowych remontach i bywa, że w ciągu trzech tygodni musimy zatrudniać dodatkowo 800 osób.
Każdy dziś chce kontrolować koszty, a w celu efektywnego wykorzystania pracownika, konieczne jest zapewnienie mu efektywnego, odpowiednio zarządzanego miejsca pracy. Średnio jedno miejsce pracy w Cementowni generuje 4-5 miejsc pracy w usługach na rzecz Cementowni.
Jak zakład dba o bezpieczeństwo pracowników?
Mamy wypracowane standardy firmowe w zakresie BHP. Przed rozpoczęciem każdej pracy musi zostać wykonana ocena ryzyka, odbywają się przeszkolenia i odpowiednie wyposażenie pracowników w środki ochrony osobistej. Nikt nie może podjąć pracy na terenie zakładu jeśli nie ma wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i zagrożeń. Dla mnie i moich menadżerów nie ma większej odpowiedzialności jak bezpieczeństwo i zdrowie naszych ludzi.
Pracujemy bez wypadku ponad dwa lata. Zarządzaniem BHP obejmujemy nie tylko naszych pracowników, ale wszystkich zatrudnionych i pracujących na terenie zakładu (wszystkich podwykonawców). Co miesiąc pracownicy przechodzą szkolenia. Mamy też praktykę rejestracji zagrożeń i zdarzeń potencjalnie wypadkowych.
Jakie działania są podejmowane w celu eliminacji zagrożeń?
Wszyscy pracownicy mają obowiązek zameldować do przełożonego każde zdarzenie wypadkowe, którego byli świadkiem, każde niebezpieczne miejsce w zakładzie. Organizujemy też imprezy z zakresu bezpieczeństwa, na przykład dzień BHP na terenie zakładu. Do udziału zapraszane są całe rodziny z dziećmi. Wszyscy poza udziałem w imprezie mogą też zwiedzić zakład. Dzięki temu rodziny są świadome, jakie są zagrożenia i ryzyka dla ich bliskich niesie praca w naszym zakładzie i na co mają zwracać uwagę.
Jako kierownik zakładu wraz z menadżerami co roku musimy przygotować i wdrożyć plan poprawy BHP, z którego realizacji mamy się rozliczyć przed załogą. W Cementowni mamy wdrożony i certyfikowany zintegrowany system zarządzania bezpieczeństwem, środowiskiem i jakością, zgodnie z którym przeprowadzane są wewnętrzne audyty, np. realizowane przez zespół złożony ze specjalistów z różnych krajów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.