fot. Urząd Miasta Bytom, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Bytomska Centralna Trasa Północ – Południe (BCT N-S), popularnie nazywana „BeCeTką”, jest w stu procentach gotowa do realizacji. Ten projekt to budowa nowego ciągu drogi wojewódzkiej, wyprowadzającej ruch z centrum. W montażu finansowym tej inwestycji miasto założyło pozyskanie unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Procentowe zaangażowanie tych środków póki co jest zerowe.
Planowana w Bytomiu droga będzie połączeniem istniejących dwóch głównych dróg krajowych, tj. od strony północnej z drogą krajową nr 11, a od strony południowej z drogą krajową nr 79 w kierunku Chorzowa i Katowic oraz Świętochłowic.
– Bytom złożył dwa wnioski o dofinansowanie „BeCeTki” – informuje Aleksandra Szatkowska, rzecznik prasowy UM Bytom. Wniosek w konkursie 1 przeszedł pozytywną ocenę formalną i merytoryczną na dofinansowanie w wysokości ok. 250 mln zł. Niestety, został ujęty na liście rezerwowej z powodu braku środków. Wniosek konkursu 2 otrzymał negatywną ocenę na etapie sprawdzianu formalnego. W tym przypadku Bytom ubiegał się o ok. 147 mln zł dofinansowania. – Miasto złożyło protest – informuje Aleksandra Szatkowska. „BeCeTka” gotowa do startu
Projekt „BeCeTki”, jak zaznacza A. Szatkowska, jest całkowicie gotowy do realizacji. – Opracowana jest dokumentacja techniczna, uzyskano decyzję środowiskową i decyzję ZRID, dokonano wyboru wykonawcy robót. Pozostało podpisanie umowy na budowę – podaje rzeczniczka prasowa.
Planowana nowa trasa jest ważnym dla miasta przedsięwzięciem. Zasadniczy układ komunikacyjny Bytomia tworzą drogi krajowe nr 79 , 94 i 11 oraz wojewódzkie nr 925 i 911. Te główne szlaki drogowe krzyżują się w centrum. – Zrealizowana w ostatnich latach obwodnica północna oraz autostrada A1 pozwoliły na przejęcie jedynie ruchu na kierunkach wschód – północ – zachód. Wzrastające w ciągu ostatnich pięciu lat natężenia ruchu pokazują, że brakuje trasy, która mogłaby przejąć ruch odbywający się w kierunku północ – zachód – południe. I tę funkcję ma właśnie spełniać „BeCeTka” – podkreśla Aleksandra Szatkowska.
Oczekiwane korzyści projektu
Celem budowy „BeCeTki”, wskazanym w aplikacji o unijne środki, jest uporządkowanie, poprzez utworzenie nowego ciągu drogi wojewódzkiej, ruchu w ścisłym centrum miasta. Tam bowiem planowane jest utrzymanie jedynie ruchu lokalnego, a dzięki temu uzyskanie poprawy bezpieczeństwa oraz ograniczenie negatywnych uciążliwości związanych z zanieczyszczeniem powietrza i emisją hałasu.
Ponadto inwestycja wiąże się z procesem rewitalizacji miasta. Posłuży ona skomunikowaniu, a co za tym idzie aktywizacji terenów inwestycyjnych w rejonie ulic: Olimpijska, Reja, Towarowa, Bernardyńska, Krzyżowa, w tym też obszarów poprzemysłowych przeznaczonych pod inwestycje KWK Szombierki, KWK Centrum.
Planowana droga ma być klasy G i mierzyć łącznie 7,44 km. Nowy łącznik dróg krajowych nr 11, tj. ul. Strzelców Bytomskich, oraz 79, czyli ul. Chorzowskiej, poprowadzony zostanie poprzez ulice Wrocławską, Zabrzańską i Łagiewnicką.
Zgodnie z harmonogramem założonym dla tego projektu rozpoczęcie budowy zaplanowano na ten rok, a finał robót na koniec 2018 roku.
W perspektywie najbliższych lat Bytomska Centralna Trasa Północ – Południe (BCT N-S) będzie największą inwestycją drogową tego śląskiego miasta.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.