Stan zaawansowania robót budowlanych w ramach realizacji obwodnicy Strzelec Krajeńskich w przebiegu drogi krajowej nr 22 osiągnął 65-procentowy poziom. Oznacza to, że zaplanowane na kwiecień 2025 oddanie do użytku nowego 7-kilometrowego fragmentu jest niezagrożone. Inwestycję realizuje Colas Polska.
Strzelce Krajeńskie to liczące blisko 10 tys. mieszkańców miasto w województwie lubuskim. Przez centrum Strzelec Krajeńskich przebiega dziś droga krajowa nr 22, krzyżując się licznymi drogami poprzecznymi. Trasa przebiega przez miasto przez jego najgęściej zabudowaną część, gdzie znajdują się budynki mieszkalne oraz obiekty handlowe i usługowe. Co więcej, przebiega również w bezpośrednim sąsiedztwie rynku miejskiego. Fragment DK nr 22 w mieście posiada nawierzchnię z kostki brukowej, co przy obecnym natężeniu ruchu istotnie utrudnia jej utrzymanie – częste remonty są uciążliwe. Mieszkańcy i kierowcy od lat czekają zatem na oddanie do użytku obwodnicy. Jej budowa rozpoczęła się w marcu 2023 roku. Nowa droga powstaje w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic.
Mając na uwadze fakt, iż stan zaawansowania prac osiągnął w czerwcu 65%, oddanie do użytku nowego fragmentu DK nr 22 zgodnie z obowiązującym harmonogramem w kwietniu przyszłego roku wydaje się niezagrożone. Inwestycja w systemie “projektuj i buduj” realizowana jest przez Colas Polska. Obwodnica Strzelec Krajeńskich ominie miasto od strony północnej. Nowy 7-kilometrowy przebieg DK nr 22 będzie nieco dłuższy niż istniejący, liczący niespełna 5 kilometrów i zbliżony do linii prostej. W ramach inwestycji oprócz trasy głównej powstaną obiekty mostowe, skrzyżowania jednopoziomowe, urządzenia ochrony środowiska, w tym przejścia dla zwierząt, oświetlenie drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
OpenStreetMap
Początek nowej trasy znajduje się na zachód od Strzelec Krajeńskich w pobliżu miejscowości Brzoza. Obwodnica odchodzi od istniejącego przebiegu DK nr 22 w kierunku północnym, przechodząc przez tereny rolne. Następnie przecina drogę gruntową w rejonie miejscowości Piastowo, zmierzając w kierunku północno-wschodnim, łącząc się dalej z drogą wojewódzką nr 156 na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Kolejne skrzyżowanie połączy obwodnicę z drogą gminną w kierunku miejscowości Bronowice. Następnie trasa kieruje się w stronę istniejącego przebiegu DK nr 22 wzdłuż doliny cieku Młynówka, przebiegając dalej w rejonie miejscowości Strzelce Klasztorne i łącząc się z trasą w kierunku miejscowości Czyżewo. Połączenie z obecnym przebiegiem DK nr 22 zaplanowano w rejonie Małego Osiedla.
Po oddaniu do użytku obwodnicy Strzelec Krajeńskich znaczącej poprawie ulegnie standard życia mieszkańców, ponieważ zasadnicza część ruchu tranzytowego zostanie wyprowadzona poza granice miasta, w efekcie czego nastąpi uspokojenie ruchu w centrum. Zwiększy się również bezpieczeństwo ruchu drogowego, który będzie bardziej płynny, co przełoży się także na poprawę osiąganych czasów przejazdu. Tym samym skróceniu ulegnie czas przejazdu z Gorzowa Wielkopolskiego do Wałcza, czy też aglomeracji trójmiejskiej.