Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała ofertę złożoną przez Budimex jako najkorzystniejszą w przetargu na realizację 4-kilometrowej obwodnicy miejscowości Szwecja w przebiegu drogi krajowej nr 22 w powiecie wałeckim. Jeśli nie wpłyną odwołania, umowa będzie mogła zostać podpisana w pierwszym kwartale 2024 roku.
Droga krajowa nr 22 w województwie zachodniopomorskim przebiega wyłącznie przez powiat wałecki. Na tym odcinku zaplanowano budowę aż czterech obwodnic – w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic. Obejścia zyskają Człopa, Rusinowo, Wałcz oraz Szwecja. O postępach w przygotowaniach do realizacji każdej z obwodnic informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” wielokrotnie. Przypomnijmy, że
w sierpniu GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację obwodnicy Szwecji w systemie “projektuj i buduj”, natomiast
do otwarcia ofert doszło w październiku.
Szwecja to duża, licząca blisko 1 tys. mieszkańców wieś nad rzeką Piławą, położona tuż przy granicy województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Budowa obejścia miejscowości przyczyni się do poprawy komfortu życia społeczności lokalnej i bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także zwiększenia atrakcyjności turystycznej okolicy, która już dziś jest uczęszczana, zwłaszcza przez kajakarzy. Obecnie droga krajowa nr 22 przebiega przez obszar zabudowany, znajduje się tu kilka skrzyżowań, a kierowcy muszą pokonać kilka zakrętów.
Państwowy zarządca infrastruktury drogowej wskazał ofertę o wartości 61 mln zł, złożoną przez Budimex, jako najkorzystniejszą. Była to również oferta najtańsza i jako jedna z dwóch zmieściła się w kosztorysie zamawiającego, który został określony na 64 mln zł. Trzeba jednak zastrzec, że cena nie była jedynym kryterium oceny ofert. Z tego tytułu wykonawcy mogli uzyskać do 55% punktów, przewidziano jednocześnie aż trzy kryteria jakościowe. Maksymalnie 30% punktów można było uzyskać za przedłużenie okresu gwarancji jakości na obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem, a kolejnych 10% w przypadku instalacji zasilających i konstrukcji wsporczych. Dodatkowo 5% punktów można było uzyskać z tytułu zagospodarowaniu na placu budowy destruktu asfaltowego.
Jak wskazuje GDDKiA, jeżeli nie wpłyną odwołania, po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą. Czas na realizację fazy projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wynosi 17 miesięcy, natomiast na realizację prac budowlanych przewidziano 15 miesięcy z wyłączeniem okresu zimowego. Oznacza to, że obejście miejscowości powinno powstać do 2028 roku.
W ramach inwestycji powstanie
ponad 4-kilometrowy odcinek drogi głównej ruchu przyspieszonego, omijający Szwecję od strony południowej. Powstaną także 78-metrowy most nad Piławą i dwa wiadukty dla dróg lokalnych nad obwodnicą. Obwodnica Szwecji od strony Wałcza będzie połączona z istniejącym przebiegiem trasy w ramach zwykłego skrzyżowania, natomiast od strony Jastrowia na rondzie.